Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jak zmiana sprzedawcy prądu i gazu ratuje firmy i budżet w domu?

Niepewność, jaka towarzyszy nam już od kilku tygodni, a która jest związana z funkcjonowaniem gospodarki powoduje, że każdy z nas: właściciel firmy oraz osoba indywidualna szuka oszczędności.

Tniemy koszty, wydajemy mniej na towary i usługi, z których korzystać musimy. Do grupy obowiązkowych opłat jakie każdego miesiąca ponosimy musimy zaliczyć m.in. te związane z zakupem prądu i gazu. Dziś podpowiemy jak w szybki i bezpieczny sposób płacić mniej za energię. Wystarczy prosta zmiana sprzedawcy prądu i gazu.

Chcąc poprawić naszą sytuację materialną w pierwszej kolejności szukamy oszczędności. Rezygnujemy z części przyjemności bez których możemy się obyć. Chcemy także płacić mniej za towary i usługi, z których korzystać musimy, ale najlepiej bez utraty na ich jakości. W wielu przypadkach jest to niemożliwe. Płacą za coś mniej najczęściej musimy się liczyć z pogorszeniem jakości lub ograniczeniem zakresu świadczonych usług. Na szczęście do tej grupy nie należy zużywanie prądu i gazu.

W Polsce i na całym świecie na wolnym rynku energii funkcjonują trzy podmioty:

  1. Klient - czyli my: odbiorcy indywidualni oraz firmy
  2. Dystrybutor prądu i gazu. To firma, której głównym zadaniem jest dbanie o ciągłość i jakość dostaw prądu i gazu. Firma ta ma monopol w obszarze swojej działalności. Nie możemy jej zmienić
  3. Sprzedawca prądu i gazu. To firma od której kupujemy prąd lub gaz i od której otrzymujemy rachunki. Możemy wybrać wśród kilkudziesięciu podmiotów, które posiadają koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i świadczą tego typu usługę. Sprzedawca ma podpisaną umowę z Dystrybutorem dzięki czemu może nam dostarczać prąd lub gaz. Bez względu na jakiego Sprzedawcę się zdecydujemy o ciągłość i jakość dostaw dalej będzie dbał ten sam Dystrybutor.

Tyle tytułem teoretycznego wstępu. Zrozumienie tej prostej zasady jest kluczowe. W dalszym ciągu duża część odbiorców prądu i gazu waha się nad zmianą Sprzedawcy. Jak pokazuję badania rynku dostępne na stronie https://optimalenergy.pl obawiamy się utraty ciągłości i jakości dostaw. To bzdura. Jeśli na jednej ulicy każdy z 20 mieszkańców będzie korzystał z usług innego Sprzedawcy to i tak wszyscy będą obsługiwani przez tego samego Dystrybutora, który w jednakowym stopniu dba o mieszkańców i właścicieli firm. Różne za to będą stawki za 1 kWh energii elektrycznej czynnej lub paliwa gazowego. Okazuje się, że różnice mogą wynosić nawet 30% o czym napiszemy w dalszej części artykułu.

Zmiana sprzedawcy gazu w praktyce

Zacznijmy od krótkiego omówienia w jaki sposób najszybciej zmienić sprzedawcę gazu. Po pierwsze przygotujmy swój rachunek za gaz. W celu porównania ofert musimy wiedzieć:

  1. Jaką mamy grupę taryfową
  2. Ile gazu ziemnego zużywamy lub ile wynosi nasz cały rachunek za gaz

Te informacje bez problemu odnajdziemy na naszym rachunku. Sprzedawcy gazu różnicują ceny w zależności od naszego zużycia. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.

Po drugie musimy wiedzieć jakie stawki ulegną zmianie przy zmianie sprzedawcy gazu. Tak jak napisaliśmy we wstępie dalej będziemy obsługiwani przez tego samego Dystrybutora. W związku z tym na różnice w rachunkach wpływać będą różne stawki jakie sprzedawcy oferują nam za:

  1. Paliwo gazowe - w zł/kWh
  2. Opłata abonamentowa - zł/mc

Po trzecie, porównujemy oferty, czytamy umowę i wybieramy taką ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Przy zmianie sprzedawcy gazu tak samo jak np. przy zmianie operatora sieci komórkowej wystarczy nasz podpis pod umową. Reszta formalności leży po stronie wybranego przez nas Sprzedawcy.

Jakie oszczędności da nam zmiana sprzedawcy gazu ziemnego?

Ile w takim razie na zmianie sprzedawcy gazu możemy zaoszczędzić? Wszystko zależy od tego jakie obecnie stawki płacimy i ile gazu ziemnego zużywamy. Wśród klientów indywidualnych najwięcej zyskają osoby ogrzewające gazem mieszkania i domy. W przypadku firm wolumen zużycia gazu ma również znaczenie. Poniżej przykład porównania ofert dla kodu pocztowego: 00-999 (Warszawa) i rachunku o wysokości 500 złotych. Dane pochodzą z jednej z porównywarek cen gazu działających w Polsce:

zmiana sprzedawcy gazu

Dane z 17.04.2020

Widzimy, że oszczędności wynoszą równowartość ok. 1 rachunku za gaz w ciągu roku. To bardzo dużo! Celowo zamazane zostały loga firm sprzedających gaz ziemny, tak aby niczego Państwu nie sugerować.

Zmiana sprzedawcy prądu w kilku krokach

W przypadku energii elektrycznej, zmieniając firmę od której kupimy prąd, zmianie na naszym rachunku ulegnie stawka za:

  1. 1 kWh energii elektrycznej czynnej
  2. Comiesięczna opłata handlowa

Wysokość opłat za dystrybucję energii nie ulegnie zmianie. Tak samo jak w przypadku gazu, zaczynając poszukiwania lepszej oferty musimy odczytać z naszego rachunku za prąd w jakiej grupie taryfowej jesteśmy rozliczani oraz ile kWh prądu zużywamy (lub ile za niego płacimy). Istotne przy wyborze nowej oferty są także zapisy dotyczące gwarancji cen. Powinniśmy mieć jasno określone w umowie czy np. w okresie 24 miesięcy obowiązywania umowy opłaty będą na stałym poziomie. Po porównaniu cen i zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami zawartymi w umowie możemy podpisać umowę.

Jakie oszczędności niesie za sobą zmiana sprzedawcy prądu?

W przypadku gazu ziemnego posłużyliśmy się przykładem odnoszącym się do klienta indywidualnego. Dla energii elektrycznej przykład będzie dotyczył klienta biznesowego. Jest to firma, która działa w Rzeszowie (kod pocztowy 35-006) i płaci rachunki wysokości 1 500 złotych. Tak samo jak w przypadku gazu ziemnego poniższe zestawienie pochodzi z jednej z porównywarek cen:

zmiana sprzedawcy pradu

Dane z 17.04.2020

Różnica pomiędzy cenami bazowymi największych spółek energetycznych w Polsce, a tym co oferuje wolny rynek wynosi na każdej 1 kWh energii elektrycznej czynnej nawet 30%! To ile mniej za prąd zapłacimy zmieniając sprzedawcę energii zależy oczywiście od tego ile za prąd płacimy obecnie. Widzimy jednak dokładnie, że każdy właściciel firmy powinien czym prędzej porównać swoje ceny prądu.

Gdzie szukać najlepszych na rynku ofert?

Stron do porównywania cen prądu i gazu jest bardzo dużo. Warto jednak zaufać tylko tym, które umożliwiają nam bardzo dokładne obliczenie faktycznych korzyści jakie niesie za sobą zmiana sprzedawcy prądu i gazu. W tym artukule wykorzystaliśmy dane z porównywarki cen prądu i gazu optimalenergy.pl na której w łatwy sposób możemy podać swoje dokładne dane odczytane z rachunku za prąd lub gaz. Wystarczy na wynikach porównania wprowadzić swoje dane, tak jak to jest pokazane poniżej.

optimalenergy

Korzystają z tego narzędzia oszczędzimy mnóstwo czasu. Dowiemy się też jak różnice w ofertach są obliczane. Klikając w szczegóły każdej z dostępnych na stronie ofert mamy wgląd w szczegółowe obliczenia. Co ciekawe dostępne są na niej dedykowane oferty, których nie znajdziemy na innych stronach. Porównywarka działa od 2010 roku. Przez ten czas pomogła obniżyć rachunki bardzo dużej liczbie firm i klientów indywidualnych. W ostatnich tygodniach z możliwości zmiany sprzedawcy prądu i gazu korzysta rekordowo dużo firm i klientów indywidualnych. Trudno się dziwić. Otrzymujemy dokładnie ten sam towar: prąd lub gaz tylko w dużo niższych cenach. Umowy ze sprzedawcami można zawierać przez Internet, bez wychodzenia z domu czy firmy.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama