Nowy numer 43/2020 Archiwum

Oszczędzanie przez kupowanie – 5 porad

Kto powiedział, że oszczędzanie musi być pełne wyrzeczeń i ograniczeń? Jak się okazuje, może ono być przyjemną lekcją ekonomii dla każdego z nas.

Jak zatem oszczędzać i kupować? Dajemy najważniejsze wskazówki!

 

1. Zaplanuj swoje zakupy

2. Sprawdź obowiązujące promocje

3. Kupuj zamienniki

4. Zbieraj punkty

5. Wybieraj świadomie produkty

6. Podsumowanie

1. Zaplanuj swoje zakupy

Kiedy wiemy, co kupić, zakupy są łatwiejsze. Nie tylko wydamy mniej pieniędzy, ale także zaoszczędzimy czas. Nie wchodźmy zatem do sklepu bez listy zakupów! Pamiętajmy, że nasza pamięć jest zawodna, dlatego warto spisać sobie potrzebne rzeczy na kartce lub na telefonie.

Ważna jest także pora robienia zakupów. Śpiesząc się, możemy podjąć nieprzemyślane decyzje, jak też zapomnieć o niektórych rzeczach. Kolejną zasadą jest to, aby nie robić zakupów, kiedy jesteśmy głodni. Wtedy wydamy znacznie więcej, ponieważ będziemy czuli ochotę na wiele produktów spożywczych, aby zaspokoić swój apetyt.

Nie bez znaczenia jest również częstotliwość zakupów. Chodząc do sklepu co 2-3 dni, możemy być na bieżąco być z ofertami itp., ale łatwiej jest o więcej pokus. Z kolei, gdy robimy jedne większe zakupy raz na tydzień – będziemy mieli mniej okazji do kupienia sobie zachcianki.

2. Sprawdź obowiązujące promocje

Gazetki promocyjne to wciąż ważne źródło informacji. Warto być z nimi na bieżąco. Dzięki nim łatwiej jest nam zaplanować zakupy. W przypadku produktów, które używamy regularnie, a mają długą datę ważności, możemy kupować po kilka sztuk. Promocje umożliwią nam również wypróbowanie droższych rzeczy po okazyjnej cenie.

Jak jednak być na bieżąco i zbierać gazetki ze wszystkich, ulubionych sklepów? Regularnie zbieranie ich w wersji papierowej może być ciężkie, a niekiedy niemożliwe. Z pomocą przychodzi nam internetowa gazetka promocyjna. Interesujące nas sklepy oraz przeceny i rabaty odnajdziemy na stronie: https://gazetka-24.pl/.

3. Kupuj zamienniki

Tańsze nie znaczy gorsze. Zasada ta sprawdza się w wielu przypadkach. Możemy się o tym przekonać, kupując zarówno ubrania, jak i jedzenie. Wiele tańszych i droższych produktów ma tych samych producentów, co sprawdzimy, czytając etykietę. Jakość również jest porównywalna. Dotyczy to także marek własnych sklepów, które należą do jednego z najtańszego asortymentu na rynku.

Zamienniki naszych ulubionych produktów mogą kosztować niekiedy 2 razy mniej. Jeśli zatem nie ma promocji na nasz ulubiony produkt, może warto się skusić na tańszy odpowiednik? Dzięki testowaniu różnych marek poznamy nowe smaki i będziemy mogli sami zadecydować o tym, które w rzeczywistości lepiej nam smakują.

4. Zbieraj punkty

Posiadanie kart lojalnościowych oraz zbieranie punktów może być bardzo opłacalne, jeśli korzystamy z nich regularnie. Nabite punkty możemy wykorzystywać jako rabaty na kolejne zakupy, jak też wymieniać na inne produkty. Wszystko zależy od regulaminu sklepu i obowiązujących promocji. Warto zatem sprawdzić, co możemy dzięki nim zyskać.

Coraz częściej karta lojalnościowa, podobnie jak gazetka, występuje w formie digitalowej. Wszelkiego rodzaju aplikacje mają za zadanie nie tylko informować o promocjach, ale także zbierać punkty z paragonów. Wystarczy zainstalować dedykowany program i pokazać go w trakcie robienia zakupów.

5. Wybieraj świadomie produkty

Trochę już mówiliśmy na temat zamienników i marek własnych. Bez wątpienia jest to dobry sposób na to, aby zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Warto jednak zwrócić także na inne aspekty wybieranych przez nas produktów.

Przede wszystkim patrzmy na daty ważności. Jest to szczególnie ważne, kiedy kupujemy kilka artykułów tego samego rodzaju. Miejmy świadomość, że promocje typu 3+1 obejmują często produkty, którym kończy się termin ważności. Jeśli zatem wiemy, że nie potrzebujemy 4 opakowań tego samego sera, warto zrezygnować z takiej oferty, w przeciwnym razie niepotrzebnie wyrzucimy przeterminowane jedzenie.

I na koniec jeszcze jedna istotna kwestia. Unikajmy gotowych artykułów, mrożonych obiadów itp. Tylko z pozoru wydają się one najtańszą opcją. Tak naprawdę szkoda na nie naszych pieniędzy oraz zdrowia. Przetworzone jedzenie jest mniej smaczne oraz zawiera w sobie liczne konserwanty. Kupienie świeżych artykułów obiadu w ogólnym rozliczeniu będzie dla nas tańsze, a samodzielne przygotowanie posiłku – przyjemniejsze oraz zdrowsze. Pamiętajmy także, aby wybierać sezonowe warzywa oraz owoce. Poza sezonem muszą być one sprowadzane z innych krajów, co wpływa na ich ostateczną cenę.

Podsumowanie

Jak widzimy, oszczędzanie nie zawsze musi iść w parze z wyrzeczeniami. Sklepy oferują nam szereg promocji i rabatów, które są na wyciągnięcie ręki. Pozostawianie na bieżąco z aktualną ofertą, pomoże nam przygotować listę zakupów, obejmującą wszystkie promocje. W tym celu warto skorzystać z gazetek promocyjnych online naszych ulubionych sklepów.

Ponadto oszczędzanie to także świadome kupowanie. Wybierajmy produkty, które mają dłuższy termin ważności. Szukajmy marek, które oferują taką samą jakość za niższą cenę i koniecznie czytajmy etykiety oraz skład. Dzięki temu nie będziemy musieli wyrzekać się naszych ulubionych produktów, a w naszym portfelu zostanie spora kwota.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama