Nowy numer 27/2020 Archiwum

Duszpasterstwo w Hiszpanii w czasie epidemii

W Pampelunie studiuje ks. Krzysztof Patejuk, kapłan archidiecezji warmińskiej. Dzieli się z nami doświadczeniem ostatnich dni.

ks. Dariusz Sonak: Co zatem z kapłańską posługą?

ks. Krzysztof Patejuk: Wielu księży pomaga ludziom chorym i potrzebującym przez pracę w szpitalach czy domach opieki. Tak samo jak w Polsce, wiele parafii zdecydowało się na transmitowanie Eucharystii. W parafii, przy której mieszkam i w której posługuję, taka możliwość była obecna już wcześniej, ale teraz internetowe transmisje Mszy św. cieszą się dużo większą popularnością. W związku z tym promuje się bardzo mocno Komunię duchową, w trakcie każdej Mszy w moim kościele pomagamy ludziom łączącym się z nami przez internet w takim właśnie przyjęciu Chrystusa do serca.

Jak wyglądało Księdza Triduum paschalne w tym roku?

Jak można się domyślać, było to bardzo "puste" Triduum Paschalne. Sprawowaliśmy liturgię w 9 osób, gdyż razem ze mną w domu parafialnym mieszka jeszcze 7 księży studentów z całego świata i ksiądz proboszcz. I to właśnie pusta świątynia i widok niezapełnionych ławek napawały największym smutkiem i stanowiły największą trudność w przeżyciu świąt. Po raz kolejny odkryłem w swoim życiu, jak wielką rolę w moim życiu duchowym, jako chrześcijanina, a także księdza, odgrywa wspólne pielgrzymowanie ludu Bożego, którego doświadczam szczególnie w czasie liturgii. Jest to dla mnie kolejnym potwierdzeniem piękna Kościoła i tego, że jest on moim domem. Brak widocznego znaku zgromadzenia liturgicznego wzbudził w moim sercu smutek, ale także wielkie poczucie wdzięczności za to, że mimo braku fizycznej obecności, w duchu wiary, przeżywałem te święta w łączności z całym Kościołem.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas tegorocznego okresu wielkanocnego?

Dobrym wprowadzeniem dla mnie do takiego wymiaru Świąt Wielkiejnocy był widok Ojca Świętego na pustym pl. Świętego Piotra, a także słowa, jakie wtedy wypowiedział. Zdałem sobie także sprawę z tego, jak bardzo nasze tegoroczne święta przypominają te pierwsze, apostolskie: niepewność, strach, zamknięcie, poczucie, że znany świat zmienia się albo nawet niszczeje. Wierzę w to, że podobnie jak dwa tysiące lat temu także dziś Jezus przychodzi do nas ze swoją łaską pomimo drzwi zamkniętych.


Ks. Krzysztof Patejuk studiuje prawo kanoniczne na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii. Na co dzień mieszka przy parafii św. Michała Archanioła w Pampelunie razem z księżmi z Ekwadoru czy Boliwii. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama