Nowy numer 23/2020 Archiwum

Za upowszechnianie nieprawdziwych informacji grozi nawet kara więzienia

"W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie w mediach społecznościowych kłamstw, tzw. fake newsów" - apeluje Policja.

Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” - głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów, gdzie przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca, czy nawołujące wprost do paniki. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania niemające żadnego oparcia w prawdzie - mówi mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Jak podkreśla asp. Rafał Jackowski z zespołu prasowego KWP w Olsztynie, Policja monitoruje takie zachowania i pojawiające się nieprawdziwe informacje. - Staramy się je na bieżąco usuwać. Autorzy fałszywych informacji muszą wiedzieć, że rozpowszechnianie ich może wywołać różne skutki, w tym panikę ludzi. Osobom, które zamieszczają fake newsy, grozi odpowiedzialność karna. Niestety, często fake newsy udostępniane są przez kolejne osoby. My staramy się dotrzeć do źródła - wyjaśnia asp. Jackowski.

Podkreśla, że przepisy Kodeksu Wykroczeń, jak również Kodeksu Karnego, określają odpowiednie sankcje wobec osób, które fałszywie zawiadamiają o wystąpieniu jakiegoś zagrożenia, wywołując niepokój, a nawet panikę. - W zależności od rodzaju informacji i skutków, jakie ona wywołuje, autor może zostać ukarany grzywną lub karą ograniczenia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat - mówi aspirant.

Wykrywaniem i usuwaniem fake newsów zajmują się policjanci w wydziału cyberprzestępczości, którzy w swoich zadaniach mają monitorowanie Internetu. - Weryfikują pojawiające się informacje. Apelujemy, aby chcąc udostępnić jakąś informację, czynić to z oficjalnych źródeł, stron rządowych, administracji publicznej, stron Policji. Nie rozpowszechniajmy informacji, co do których nie jesteśmy pewni, że są prawdziwe - apeluje asp. Rafał Jackowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  17.03.2020 12:45
  Dziś jak nigdy wcześniej potrzebna jest jedna czy dwie publiczne "pokazówki" aby ludzie pojęli, jak bardzo niebezpieczne są takie informacje. A już koniecznym jest publiczne potępianie i karanie tych, co żerując na emocjach wyłudzają pieniądze często od starszych osób. Bo różne SMSy, maile dziś krążące to jest faktycznie zagrożenie.
  doceń 5
 • marbie
  17.03.2020 12:58
  Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ogromnym i niebezpiecznym narzędziem są portale społecznościowe. Dajecie na tacy ogromne statystyki, jakie panują nastroje społeczne i podziały w danym narodzie, w jakich sytuacjach brakuje jedności społecznej.
 • podajnik
  17.03.2020 13:24
  Mam nadzieje, że gdy epidemia minie to powstanie prawo karające grzywną i więzieniem za rozpowszechnianie kłamstw w sieci. Kilku forumowiczów, a z pewnością jeden forumowicz obojga imion stanąłby przed sądem za swoje kłamstwa na co jest wiele dowodów, a namierzyć osobnika w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwo.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama