Nowy numer 22/2020 Archiwum

Prezes TVP oddał się do dyspozycji prezydenta

W imię dobra Telewizji Polskiej oddaję się do dyspozycji prezydenta - napisał prezes TVP Jacek Kurski w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa.

Prezes Telewizji Polskiej poinformował na Twitterze, że w piątek w godzinach popołudniowych wysłał drogą elektroniczną list do prezydenta Andrzeja Dudy.

"W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie - oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta" - napisał w liście Kurski.

Prezes TVP ocenił, że Telewizja Polska jest dziś silniejsza, niż cztery lata temu, a także, że jest nadawcą "dynamicznym, nowoczesnym i coraz chętniej oglądanym". Kurski wskazał też, że TVP "skutecznie odbudowuje swój prestiż i pozycję rynkową, dbając jednocześnie o kulturę narodową".

"Telewizja Polska zdołała też odbudować pluralizm polskiej debaty publicznej, a tym samym zapewniła polskiej demokracji normalne warunki funkcjonowania" - napisał prezes TVP, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do "tego sukcesu", zaufali mu i ciężko pracowali przez ostatnie lata. "Dobrze przysłużyliście się Polsce" - dodał.

"Szanowny Panie Prezydencie, chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji" - oświadczył Kurski.

Nowelizacja tzw. ustawy abonamentowej przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej 9 stycznia, następnie trafiła ona do Senatu, który odrzucił ją w całości. 13 lutego Sejm odrzucił z kolei sprzeciw izby wyższej i ustawa została przesłana do prezydenta. Ma on 21 dni na decyzję, czy ustawę podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W piątek upływa termin na decyzje prezydenta.

« 1 »
 • YNKAO
  06.03.2020 21:14
  Szanowny Panie Prezydencie, jest Pan głową naszej Ojczyzny - a dobre media to nasze wspólne dobro . Nasze media , polskie media - wspólnie dbajmy o nie. Z szacunkiem pozdrawiam.
  doceń 12
 • Jacek_Z
  06.03.2020 21:43
  A ja dla dobra mojej rodziny oddaję się do dyspozycji mojej teściowej!
  doceń 10
 • annaewa2
  06.03.2020 22:32
  Szef TVP nie podlega Prezydentowi, lecz Radzie Mediów Narodowych. Jacek Kurski nie może oddać się do dyspozycji Prezydentowi.
  doceń 16
 • dirk
  07.03.2020 12:22
  Prezydent ustawę podpisał. Nie popełnił po raz kolejny politycznego błędu, jakim byłoby uleganie presji totalnej opozycji. Polityka ustępstw wobec takich ludzi do niczego nie prowadzi, w żaden sposób nie pozyskuje się ich elektoratu, a można tylko tracić własny. Dura lex, but true. Chcąc nawet merytorycznie rozpatrzyć demagogiczne i moralnie paskudne brednie o onkologii, to czy wpompowanie miliardów w system który nie jest obecnie w stanie sensownie, tzn. z pożytkiem dla chorych ich "przerobić", faktycznie komuś by pomogło? Jeśli 2 robotników kopie studnię przez 4 dni, to nie znaczy, że 16-tu zrobiłoby to w pół dnia. Zyskać mogliby najwyżej "kolesie", spece od kręcenia lodów, którzy każdą publiczną kasę z chęcią gotowi są zawsze Przytulić.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama