Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wrocław. Koronawirus karą za grzechy?

Salezjanie odnieśli się do medialnych doniesień o kontrowersjach w kazaniu wygłoszonym 1 marca w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu.

Przypomnijmy. O sprawie poinformowała Gazeta Wyborcza.

Według relacji zamieszczonych w artykule, kapłan mówił o tym, że antidotum na epidemię koronawirusa nie są maseczki i płyny antybakteryjne, ale modlitwa. Cytowana uczestniczka Mszy św. mówiła również o tym, że ksiądz określił koronawirusa jako karę za grzechy takie jak homoseksualizm, wspólne życie bez ślubu i aborcję.

Do sprawy po jej zbadaniu odnieśli się wrocławscy salezjanie. W piśmie podpisanym przez rzecznika prasowego Inspektorii Wrocławskiej Salezjanów, ks. Jerzego Babiaka czytamy, że relacji świadków wynika, że zdanie "koronawirus jest karą za grzechy aborcji i homoseksualizmu" nie padło z ambony.  Zaznaczył jednak, że zdania na temat kazania wśród słuchaczy są bardzo podzielone od pochwał po złość.

"Kazanie tylko w pewnej części odnosiło się do wzbudzającego wielkie emocje tematu koronawirusa. Kapłan w większości kazania mówił na temat modlitwy i nawrócenia jako sposobu wynagrodzenia Bożemu Sercu za grzechy ludzkości. Czynił to w odniesieniu do objawień fatimskich, których treść cytował z myślą, że mogą posłużyć jako konkretne wskazania na Wielki Post. Tematy te były omawiane w różnych miejscach kazania" - tłumaczy ksiądz rzecznik.

Jednocześnie przyznaje, że: "Słuchacze mogli jednak odnieść wrażenie, że kwestie te ściśle się ze sobą wiążą i tak zinterpretować wypowiedź kapłana jak zostało to przedstawione w mediach".

Na zakończenie oświadczenia salezjanie przepraszają za zaistniałą sytuację wszystkich, którzy poczuli się nią dotknięci. Informują również o stosownym upomnieniu i pouczeniu ze strony władz kościelnych dla kaznodziei. Podkreślają również, że oficjalne stanowisko Kościoła w sprawie koronawirusa jest zawarte w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 28 lutego 2020 r.

Przeczytaj całe oświadczenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Zaba_na_Rowerze
  06.03.2020 16:58
  Zaba_na_Rowerze
  Otwarci katolicy to tacy katolicy, którzy chodzą do kościoła, by znaleźć temat, którym można zainteresować Gazetę Wyborczą. Akcja "zakabluj swojego proboszcza" rozpoczęta. Taki otwarty katolik to taki zdradziecki Pawlik Morozow. Po co ta baba do kościoła chodzi? Księdza nagrywać? Nagrywała w latach 80 dziesiątych, nagrywa i dziś.
  doceń 60
 • YNKAO
  06.03.2020 20:59
  Gazeta wyborcza, czyje to dzieło ? ?? Panie Adamie , kiedyś był pan dla mnie i nie wielu z nas autorytetem . Wierzę mocno w to , że jest w panu dobro ,tylko je dać , dać - tak normalnie dać . W stanie wojennym był pan naszym bratem ,a Dziś ? Z serca pozdrawiam.
  doceń 10
 • ciekawaska
  06.03.2020 23:07
  Niestety, było mi dane poznać zdeprawowanie księdza i obojętność na tę deprawację środowiska księży. Ich komentarz, że my księża musimy trzymać się razem to zwykły cynizm i zapewne wygoda w zachowaniu status quo. Było mi poznać Biskupa nierobiącego sobie nic z tego stanu rzeczy, trwającego przy tym księdzu, choć jego deprawacja trwa od lat. Patrzyłam jak młodzi odchodzą od kościoła i nikogo to ze środowiska kapłanów nie interesowało i tak jest do dziś. Widzę ich jak w naszej małej społeczności los ludzi ich nie interesuje. Nie wiem czym poza rutyną zajęć się zajmują, ale zapewne ich drogą nie jest człowiek. Nie dziwcie się więc ludziom.
  doceń 57
 • Henryk
  02.04.2020 14:32
  Karą za grzechy nie jest, ale konsekwencją tych wszystkich grzechów z pewnością jest!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama