Nowy numer 23/2020 Archiwum

Nowe zasady zawierania małżeństw i fala dezinformacji medialnych

Temat stał się popularny, także w lokalnych mediach świeckich, jednak te często wprowadzają swoich czytelników w błąd. Dlaczego? Wyjaśnia ekspert z zakresu prawa kanonicznego archidiecezji lubelskiej.

5. Osoby cierpiące na impotencję nie będą mogły wziąć ślubu kościelnego

W dekrecie możemy przeczytać, że „niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem”. Zadaniem kapłana będzie uzyskanie informacji o stanie zdrowia małżonków. Co ważne, sama niepłodność nie wyklucza udzielenia zgody na ślub.

Jest to dezinformacja - wyjaśnienie:

Ta kwestia nie jest ani nowa, ani nie została wprowadzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski. Przeszkoda niezdolności fizycznej znajduje się w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 1084.

Prawdą jest, że niepłodność nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Problem byłby jedynie wówczas, gdyby taki fakt celowo został zatajony przed drugą stroną. Ale wynika to z przepisów obowiązujących w całym Kościele katolickim, nie tylko w Polsce (KPK, kan. 1084 § 3 i 1098).

6. Nie otrzymaliście zgodny na ślub w jednej parafii? Możecie nie otrzymać jej w żadnej innej!

Dotychczas, jeśli narzeczeni nie otrzymali zgody na zawarcie małżeństwa od jednego księdza, wystarczyło, że udają się do innej parafii. Od tej pory informacja o braku zgody zostanie zamieszczona w protokole, o czym będzie miał świadomość ksiądz w każdej innej parafii.

Jest to dezinformacja - wyjaśnienie:

Nie było i nie ma takiego przepisu. Kwestia właściwości parafii została wyjaśniona poniżej w p. 8.

7. Zmiana płci, jako sprawa "wysoce komplikująca" uzyskanie zezwolenia na ślub

Osoby, które poddały się zabiegowi zmiany płci będą traktowanie indywidualnie, do tego ze szczególną ostrożnością. W dekrecie możemy przeczytać: „w związku z tym, w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych.”

Jest to dezinformacja - wyjaśnienie:

Raczej wymóg zrozumiały i naturalny, skoro małżeństwo to związek biologicznej kobiety i biologicznego mężczyzny. Taka jest katolicka interpretacja prawa naturalnego i KEP niczego nowego nie mogła w prowadzić i nie wprowadziła, natomiast uczuliła na nowe zjawiska społeczne.

8. Specjalna zgoda na ślub w okolicach domu rodzinnego

Zgodnie z nowymi zasadami, ślub powinien odbyć się w parafii jednego z narzeczonych. Przy czym, według Kościoła, do parafii przynależy się już od miesiąca po zamieszkaniu w nowej miejscowości. Aby uroczystości ślubne odbyły się w stronach rodzinnych, w których żadne z narzeczonych już nie mieszka na stałe - potrzebna będzie specjalna zgoda. Nowe przepisy stanowią: „Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca”.

Jest to dezinformacja - wyjaśnienie:

Nie jest to prawda. Przed 1983 rokiem zasadą było zawieranie małżeństwa w parafii zamieszkania narzeczonej. Od 1983 roku zasadniczo miejscem zawarcia małżeństwa jest parafia zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego, a nawet faktyczny miesięczny pobyt na terenie danej parafii jednego z narzeczonych (KPK, kan. 1115). Proboszcz parafii zamieszkania może przekazać swoje kompetencje każdemu innemu proboszczowi, zgodnie np. z życzeniem narzeczonych. KEP w n. 10 nowych przepisów postanowiła, że „takiego zezwolenia nie powinno się im odmawiać bez poważnej przyczyny, ani uzależniać wydania go od spełnienia wymagań, których nie przewiduje prawo kanoniczne”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    25.02.2020 18:35
    Zacząć trzeba zdecydowanie wcześniej, niż w momencie spotkania narzeczonych z proboszczem. Katecheza przedmałżeńska prowadzona przeważnie w ostatniej klasie szkoły średniej powinna te wszystkie "medialne" doniesienia wyprostować.
    I mimo wszystko warto zastanowić się, czy zamiast kursów przedmałżeńskich nie robić cyklów takich katechez dla młodych ludzi którzy jej nie ukończyli w szkole.
    Wtedy każde tak sensacyjne doniesienie medialne kończyłoby się uśmieszkiem, a nie powielaniem plotek to "złym" Kościele utrudniającym zawieranie małżeństw.
    doceń 18
  • en
    25.02.2020 19:35
    przecież to nic nowego - nie rozumiem hejtu na KK, nikt przecież nie zabrania wziąć ślubu cywilnego jak się nie respektuje zasad KK, jak się chce wziąć ślub kościelny to należy szanować zasady Kościoła, jak się nie szanuje to droga do urzędu stanu cywilnego otwarta, w czym zatem problem???
    doceń 31
  • AnnaEwa
    25.02.2020 21:52
    To na czym w takim razie polegają te nowe zasady, skoro Ksiądz tak usilnie tłumaczy, że wcale nie są nowe?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama