Nowy numer 23/2020 Archiwum

Księgozbiór po zmarłym powstańcu warszawskim na śmietniku

Przed mieszkaniem śp. Eugeniusza Tyrajskiego "Sęka", wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, w kontenerze na śmieci znalazła się jego olbrzymia biblioteka i pamiątki po nim. Ratowali je internauci.

Jak czytamy w biogramie zamieszczonym na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, Eugeniusz Tyrajski był uczniem Szkoły Powszechnej przy Zagórnej 9 oraz członkiem działającej przy tejże szkole drużyny harcerskiej (90 WDH).

W czasie okupacji uczęszczał na tajne komplety gimnazjalne między innymi do profesora Gustawa Wuttke (ojca Tadzia i Jasia Wuttke).

"To właśnie Jaś Wuttke zaproponował mu w 1941 r. uczestnictwo w konspiracyjnych Szarych Szeregach. W 1943 roku znalazł się w ówczesnym Batalionie Baszta, w kompanii Howerla dowodzonej przez twórcę Baszty Ludwika Bergera. Jesienią 1943 r. nastąpiło przekształcenie Baszty w pułk. Dotychczasowa kompania Eugeniusza – Howerla, została podzielona na kompanię B-1, która znalazła się w batalionie Bałtyk, zaś »Sęk« znalazł się w kompanii K-2 w Batalionie Karpaty, w której służył aż do Powstania” – czytamy w biogramie.  

Trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a potem do obozu na terenie Niemiec. Po oswobodzeniu przez armię amerykańską 12 sierpnia 1945 r. wziął ślub z koleżanką z powstania – Teresą Kuklińską, ps. Basia.

Eugeniusz Tyrajski pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem "Pro Patria" oraz odznaką okolicznościową "Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944, 1 VIII – 2 X". 

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Parafianin
  21.02.2020 20:53
  Po wszystkim okazało się, że Franciszek Bojańczyk kłamał. tam było całe multum perełek historycznych!
  doceń 0
 • Joanna Jureczko-Wilk
  22.02.2020 13:24
  Pan Franciszek tylko sfotografował to, co widział i przekazał informację. W głębi kontenera były cenne dokumenty i inne pamiątki, o których nie mógł wiedzieć. Proszę przeczytać uważnie tekst.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama