GN 07/2020 Archiwum

Ja sam!

Uwierz w siebie? Chesterton pisał, że najwięcej osób, które wierzą w siebie spotkał w szpitalach dla psychicznie chorych. 

„Pan SAM walczył za Izraela” (Joz 10,14b), „Bóg nasz będzie ZA NAS walczył” (Ne 5, 14), „Byliście świadkami wszystkiego, co Pan, Bóg wasz, uczynił wobec was wszystkich tym ludom, ponieważ Pan, Bóg wasz, SAM walczył za was”. (Joz 23,3). I dzisiejszy psalm: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On SAM będzie działał” (Ps 37,5).

Łatwo znaleźć wspólny mianownik tych czytań.

Najtrudniejszy moment? Decyzja przejścia od popularnego „weź sprawy w swoje ręce” do „Zaufaj Mu. on sam będzie działał”.

G. K. Chesterton już na pierwszej stronie swej „Ortodoksji” pisał, że najwięcej osób, które wierzą w siebie spotkał w szpitalach dla psychicznie chorych. Jeden uwierzył, że jest Chrystusem, drugi Napoleonem.

Nie wierzę w siebie. Wierzę w Jednego Boga, Ojca wszechmogącego… Chcemy być samowystarczalni, okiełznać, oswoić rzeczywistość. Wpisujemy sobie w grafik datę końca świata, pragniemy znać precyzyjnie dzień i godzinę, by tuż przed kataklizmem zaliczyć jeszcze w TV sport i prognozę pogody. 

Przewidywalna do bólu Zosia Samosia przypomina dziecko, które już na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem doskonale wie, co znajdzie pod choinką. Nie dopuszcza do siebie elementu niespodzianki. Zamyka się na dar. A nasz Bóg – najbardziej kreatywna Osoba wszechświata – uwielbia nas zaskakiwać. 

 „Pełna doskonałość polega tylko i wyłącznie na tym, by móc wiele przyjąć od Boga” – notowała w swym „Dzienniku” Raissa Maritain.
Pamiętacie, co usłyszał przerażony Jozue? „Spójrz, JA DAJĘ w twoje ręce Jerycho wraz z jego królem i dzielnymi wojownikami” Mamy patrzeć. On sam daje nam miasto.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

  • Anonim (konto usunięte)
    12.02.2020 08:54
    Życie jest piękne, bo jest nieprzewidywalne i pełne zaskoczeń. Życie jest piękne, bo mając wiarę w Boga i ufając bezgranicznie Bogu wiemy, że to co wg. świata nie ma sensu, dla nas ma sens. I wiemy, że nie musimy się ani lękać, ani troszczyć zbytnio o jutro.
    Nie wiem, co się jutro wydarzy i to jest piękne i dające codzienną siłę.
    doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji