Nowy numer 23/2020 Archiwum

Bp Muskus do prawników: Każda reforma wymaga dialogu

- Czytelny trójpodział władzy jest podstawą zdrowych relacji społecznych i stanowi gwarancję sprawiedliwości, dlatego nawet konieczne reformy powinny być przeprowadzane tak, by go nie naruszać - mówił krakowski biskup pomocniczy.

Biskup Damian Muskus OFM przewodniczył Eucharystii w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, po której odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez archidiecezjalne duszpasterstwo prawników.

W homilii hierarcha rozróżnił Bożą sprawiedliwość, nierozerwalnie związaną z miłością, od ludzkiej sprawiedliwości, która "zawsze jest ułomna, narażona na skażenie nieprawym sumieniem albo też na zewnętrzne wpływy różnych grup interesów czy władzy". - Dlatego potrzebuje ona strażników o prawych sumieniach, ludzi odważnych i nieugiętych, którzy będą jej strzegli przed złymi wpływami - mówił.

Przypomniał, że poszanowanie sprawiedliwości jest podstawą ładu moralnego we wspólnocie państwa i koniecznym warunkiem jego rozwoju oraz poczucia bezpieczeństwa wszystkich jego obywateli. - Dlatego każdy kryzys praworządności musi budzić niepokój wszystkich obywateli - zauważył.

- Czytelny trójpodział władzy, o czym przypomina również społeczna nauka Kościoła, jest podstawą zdrowych relacji społecznych, stanowi gwarancję sprawiedliwości, dlatego nawet konieczne reformy powinny być przeprowadzane tak, by go nie naruszać - przestrzegał krakowski biskup pomocniczy.

Jak dodał, każda reforma, jeśli ma przynieść owoce dobra, musi być prowadzona mądrze i roztropnie, a osoby za nią odpowiedzialne muszą być odporne na naciski i mieć wolę prowadzenia dialogu. - Trudnych reform, niezależnie od tego, czy dotyczą one sfery życia społecznego, gospodarczego czy kulturalnego, nie można prowadzić metodą "na szeryfa" - stwierdził.

Kaznodzieja podkreślił ponadto, że podstawą działań "zmierzających do naprawy tego, co niedoskonałe", musi być szczery dialog oraz szacunek dla ludzi i dla prawa.

- Kryzysy, których doświadczamy, obnażają dwie, tylko pozornie wykluczające się, cechy naszego społeczeństwa. Pierwszą jest umiejętność mobilizacji przy sprawach trudnych, wymagających obrony i wspólnego namysłu. Drugą jest skłonność do upartego trwania przy swoim, co skutkuje kolejnymi podziałami społecznymi. Oby ta pierwsza cecha stała się drogą do budowania porozumienia - skonkludował.

Zgromadzonych w kaplicy prawników zachęcał, by przy opłatku życzyli sobie mądrości i siły ducha, które "pozwolą nam wznieść się ponad podziały i ułatwią budowanie dobra, głoszenie prawdy i pragnienie budowania sprawiedliwej społeczności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Katolik k
  14.01.2020 06:23
  zdziwiony jestem,ze biskup Krakowski staje w obronie Konstytucji i prawa.Obawiam sie tylko,ze strona lamiaca i jej sympatycy zrozumie z tego to co zrozumial Prezydent lamiacy Konstytucje i napomniany przez prymasa na Jasnej Gorze.Albo se tyle z tego bedzie mial.
  doceń 5
 • Ryszard_D
  14.01.2020 18:25
  Przywdzial diabel ornat i ogonem na msze dzwoni
 • Ryszard D.
  14.01.2020 19:12
  Przywdzial diabel ornat i ogonem na msze dzwoni... Zlosliwcy w swoim zacietrzewieniu beda cale ksiazki pisac - wciaz z tymi samymi argumentami pod niemalze kazdym artykulem - i jako komentarz tutaj wstawiac… A tak na marginesie, skad Ty "Katolik k" masz tyle zapalu i cierpliwosci, zeby pod wszystkimi, tego typu artykulami tak mozolnie warowac od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu?? I co bys nie napisal, to zawsze musi uderzac w Kosciol, duchownych (z wylaczeniem tych poprawnych) i nasz kraj (tak, tak)! --------- Co do meritum sprawy to ja nie mam nic do dodania w kontekscie artykulu z bp. Damianem Muskusem w roli glownej. Zwyczajnie, jeszcze raz odsylam do wyjatkowo wywazonej przeslanki bp. Muskusa odnosnie koniecznosci dialogu przy kazdej reformie a przy tym jego perfekcyjnych, zyczliwych uwag i porad. Nic tam dodac i nic ujac, postarac sie dobrze zrozumiec, przyjac je sobie do serca, nimi sie kierowac - one moga tylko pomoc wszystkim Polakom i naszej Ojczyznie! --------- Jako kraj i narod, ogolnie radzilbym raczej optowac za samostanowieniem i niezaleznoscia w rozwiazywaniu naszych wewnetrznych problemow… Liberalna i lewicowa unia absolutnie nie jest nam zyczliwa i niezaleznie od podpisanych cyrografow, jest to jednak "trzecia strona". --------- Niezawislosc nizawisloscia - ale SPRAWIEDLIWOSC to podstawowy fundament naszego zycia… a z tym w naszym srodowisku prawniczym i sadowniczym sa ogromne niedomagania!
  doceń 2
 • Yanosh
  15.01.2020 00:14
  Ks. Biskup przypomina niepotrzebnie kwestię trójpodziału władz, która nie jest ani na chwilę zachwiana. Reforma sądownictwa jest głęboko zakorzeniona w niechęci lewicy i PO do lustracji i "wierności" członków PO do utrzymania obietnic danych przy okrągłym stole. Potwierdzisał .to prof. Strzembosz w swoim słynnym powiedzeniu, że sędziowie się oczyszczą sami? Sami? a jakiż to interes mieli by sędziowie (prawnicy, aby się oczyszczać!)??? Ks. Biskup powinien powiedzieć prawdę o kaście sądowniczej i generalnie prawniczej. To jest kasta dlatego, że nie chce dopuścić do otwarcia tego zawodu i jeśli ktoś nie jest z "klubu" (rodzina, przyjaciele, kuzyni, znajomi) nie może do tej kasty wejść, a jeśli już wejdzie, a nie jest swój to jest marginalizowany. Tak się buduje kasta, która przechodzi w mafię. Tak się stało w Polsce. Nie wierzę, że nasi Hiearachowie o tym nie wiedzą. Wiedzą, ale to jest tak gra, tylko, że nic dobrego ona Kościołowi ani społeczeństwu nie przyniesie. To jest samooszukiwanie siebie i Polaków.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama