Nowy numer 23/2020 Archiwum

"Leniwe brzuchy" są w Kościele. Co z tym zrobić? Zobacz nagranie o. Szustaka

O. Adam Szustak OP był gościem spotkania "Duchowość dla Warszawy". Do bazyliki Świętego Krzyża przyszły tłumy.

Omawiając List do Filemona, zauważył, że nie zawiera on jakiegoś specjalnego nauczania. Apostoł odsyła adresatowi niewolnika Onezyma, który od Filemona uciekł i prawdopodobnie jeszcze go okradł: - Paweł pisze mu, że wysyła go, jakby wysyłał swoje własne serce. Mówi Paweł: "Jeżeli kochasz moje serce, kochaj tego Onezyma". My wszyscy w Kościele jesteśmy złączeni jedną więzią, którą jest miłość. Miłość polega na tym, że się nie kończy, kiedy jest trudna. Czy warto być w Kościele? Jeżeli go kochasz, to pytanie jest bez sensu. Bo nawet gdy z tym Kościołem jest bardzo źle, to właśnie wtedy dzieje się miłość. Pan Bóg mówi: "Dałem wam Kościół, wysyłam wam go jak moje serce. Jeśli Mnie kochasz, kochaj Kościół" - przekonywał o. Szustak.

Jednocześnie przyznał, że są miejsca złe w Kościele, które trzeba naprawiać. - Są biskupi, z którymi się nie zgadzam, są ruchy w Kościele, z którymi się nie zgadzam, ale to cały czas jest mój Kościół i chcę go kochać - podkreślił. Stwierdził, że podobnie jest w małżeństwie: - Jeżeli miłość małżeńska kończy się dlatego, że jest trudno, to nie jest miłość. Warto jest być w Kościele, to najpiękniejsza rzecz na świecie - powiedział stanowczo o. Szustak.

Za Ojcami Kościoła wskazał, że Kościół jest jak gospoda z przypowieści o dobrym Samarytaninie. Tu Bóg karmi swoim ciałem, tu leczy rany. Zauważył, że dlatego papież Franciszek nazywa Kościół szpitalem polowym. - To jest Kościół, który ma się taki stawać właśnie dzięki nam, gdy my będziemy wszyscy gościnni, rozsądni i dobrzy - podkreślił dominikanin, kończąc wykład.

Relacje z poprzednich spotkań:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Eryk
  30.11.2019 11:16
  "Miej serce i patrz przez serce" to chyba cała kwintesencja...
  doceń 2
 • Gość
  30.11.2019 17:30
  I co cała Warszawa sę nawróciła ????
  doceń 3
 • Yt
  01.12.2019 01:57
  Taaa... Taki kościół inkluzywny gdzie miłość bliźniego stoi przed miłością Boga...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama