GN 14/2020 Archiwum

Zmarł ks. Jacek Pietruszka

Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach odszedł we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Ksiądz Jacek Pietruszka urodził się w 1967 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Pracował m.in. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (w latach 1991-1993) i w parafii katedralnej na Wawelu, współpracując z Muzeum Katedralnym i Archiwum Kapituły Metropolitalnej. Ukończył międzyuczelniane studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa, zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Politechnikę Krakowską.

Od października 2013 r. pracował w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jako zastępca dyrektora ds. organizacyjnych. 1 września 2015 r. został jego dyrektorem.

Muzeum zarządzają cztery podmioty: archidiecezja krakowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego oraz gmina Wadowice. W sierpniu 2018 r. trzy pierwsze zgodziły się na przedłużenie kadencji dyrektorowi placówki. Ówczesny włodarz Wadowic Mateusz Klinowski przedstawił jednak negatywną opinię ks. Pietruszki. Wobec takiej sytuacji od 1 września 2018 r. został on przez marszałka Małopolski Jacka Krupę mianowany pełniącym obowiązki dyrektora. Po wyborze nowego burmistrza Wadowic - Bartosza Kalińskiego - stanowisko gminy Wadowice zmieniło się i na wniosek Zarządu Województwa Małopolskiego nowy włodarz zgodził się na powołanie ks. Pietruszki na stanowisko dyrektora papieskiego muzeum na kolejnych 5 lat. Stało się to 1 czerwca 2019 roku.

Po ciężkiej chorobie ks. Pietruszka zmarł 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, o godz. 1.51 w nocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Stanisław1
  03.11.2019 01:59
  Miłosierny Boże spraw aby twój sługa kapłan Jacek pietruszka którego w ziemskim życiu zaszczyciła Świętym posłannictwem radował się wiecznie niebieski chwalę przez Chrystusa Pana naszego Amen
  doceń 2
 • Stanisław1
  03.11.2019 02:01
  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci niech odpoczywa przez Miłosierdzie Boże w pokoju wiecznym amen
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama