Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przybici

Spotykam ich na co dzień. Odkąd pamiętam. Zamartwiają się o Kościół, chodzą przytłoczeni, mają smutne twarze. To nie jest dobry owoc.

Lot siedział w bramie Sodomy. To symboliczne zdanie, pokazujące jego ogromne rozdarcie. Aniołowie musieli go wyszarpać za fraki z pogrążonego w grzechu miasta. Czy sam był zanurzony w obrzydliwościach tych, którzy - zepsuci do szpiku kości - nawet widząc aniołów chcieli ich... zgwałcić? („wyprowadź ich, abyśmy mogli sobie z nimi poswawolić”). Nie! „Lot uginał się pod ciężarem rozpustnego postępowania ludzi nie liczących się z Bożym prawem i miał duszę umęczoną” (2P 2, 6).

Skąd ja znam tę postawę? Spotykam na co dzień wielu Lotów, którzy zamartwiają się o Kościół, chodzą przytłoczeni, mają smutne twarze, „uginają się pod ciężarem”, „mają umęczoną duszę”. Jest wśród nich wielu prawych ludzi, mających czyste intencje. Tyle że, ostatecznie, to zamartwianie się nie rodzi dobrych owoców.

Naprawdę nie chodzi mi o tanią wesołkowatość, rubaszność, sypanie z rękawa dowcipami. Chodzi mi o to, że spotkanie z Tym, którego oczy są jak płomień ognia, nie może nie przemieniać. On jest silniejszy od zawirowań, problemów i trosk.

Jak wyglądała twarz Jezusa wracającego z całonocnych rozmów z Ojcem? Gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj, nie wiedział, że „skóra na jego twarzy promieniała na skutek rozmowy z Panem”. Widzieliście, jak wyglądają twarze ludzi wychodzących z modlitwy uwielbienia czy adoracji Najświętszego Sakramentu? Tak? Znakomicie opisał to Paweł VI pisząc, że chrześcijanin powinien mieć „proroctwo w spojrzeniu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza