Nowy numer 46/2019 Archiwum

Synod biskupów: Niech Kościół formalnie uzna grzech ekologiczny

Niszczenie środowiska naturalnego, złe obchodzenie się z przyrodą i brak szacunku do niej powinno zostać formalnie uznane przez Kościół za grzech - taką propozycję zgłoszono na trwającym w Watykanie synodzie biskupów na temat Amazonii.

O przedstawionej koncepcji wprowadzenia "kanonu ekologicznego" poinformował oficjalny portal Vatican News w syntezie kolejnych sesji obrad ojców synodalnych.

Włoska prasa przypomina w czwartek, że już w 2016 roku papież Franciszek mówił o grzechach wobec przyrody w orędziu na temat jej ochrony.

Przytacza się też słowa pochodzącego z Austrii biskupa Erwina Krautlera, który pełnił posługę w Brazylii. Zaapelował on o "ekologiczne nawrócenie". Jak stwierdził w czasie synodu, pozwoli to "zrozumieć powagę grzechu przeciwko środowisku naturalnemu", który jest "równy grzechowi przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu i przyszłych pokoleń".

Jak zauważyła "La Repubblica", także poprzednicy Franciszka - św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - powtarzali, że ten, kto dopuszcza się wyzysku środowiska naturalnego, powinien odpowiedzieć przed Bogiem.

« 1 »

Zobacz także

 • Bezimienny
  17.10.2019 11:07
  Bezimienny
  Sęk w tym, że kto nieumiarkowanie korzysta ze środowiska, a kto umiarkowanie bardzo trudno rozróżnić. Np my, w Polsce. Czy jeśli mamy energetykę oparta na węglu wszyscy jesteśmy winni nieumiarkowanemu korzystaniu ze środowiska, a ci, którzy spalają gaz, ropę albo mają elektrownie jądrowe już nie? Ile kilowatów prądu możemy zużywać, żeby nie było za dużo? Ile wody zużywać? Z kim sie porównywać że powiedzieć, ze umiarkowanie a kiedy nieumiarkowanie? No i jaki ja mam wybór czy pracować obok do domu czy do pracy dojeżdżać

  Proponuję ojcom synodalnym, by wyłączyli klimatyzację w sali w której się zbierają. Bo ogrzewać jak zimno trzeba, ale klimatyzować nie trzeba. To zdecydowanie luksus. Wentylacja by wystarczyła, nie trzeba chłodzenia.
  doceń 27
 • kskiba19
  17.10.2019 16:04
  Ja mam propozycję dobrych biskupów. Niech się przeniosą do jednego z tzw "kościołów" protestanckich. Będzie im łatwiej przeprowadzać zmiany.
  doceń 8
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL