GN 21/2020 Archiwum

Władze Zakopanego w liście otwartym do prof. Jana Hartmana: "Podejmujemy kolejne wyzwanie - obrony krzyża"

To reakcja na wpis na Twitterze z dnia niedawnej, tragicznej w skutkach burzy w Tatrach.

W podpisanym przez burmistrza Zakopanego Leszka Dorulę oraz jego zastępców liście otwartym napisano m.in.: "W imieniu mieszkańców Zakopanego i górali, przywiązanych do swojej tradycji i chrześcijańskiej wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie, nie wyrażamy zgody na takie traktowanie krzyża, który nasi przodkowie z wielkim trudem i poświęceniem ustawili na Giewoncie na przełomie XIX i XX w.".

List jest odpowiedzią na wpis zamieszczony przez J. Hartmana na Twitterze 22 sierpnia. Grupa turystów została wtedy porażona piorunem w rejonie Giewontu. Cztery osoby straciły życie.

Władze Zakopanego nazywają tę reakcję niezrozumiałą i podkreślają, że krzyż na Giewoncie ma znaczenie religijne i symboliczne, stanowi charakterystyczny element panoramy Tatr, jest celem wędrówek i pielgrzymek. Znajduje się on także w herbie miasta.

"Wypowiedź Pana Profesora bardzo nas wszystkich dotknęła w momencie, gdy przeżywaliśmy tragedię związaną z burzą w Tatrach, nieśliśmy pomoc i wsparcie poszkodowanym, także poprzez modlitwę. Wszystkie nasze działania skupione były na tym tragicznym wydarzeniu, ale teraz podejmujemy kolejne wyzwanie - obrony krzyża, którego zawsze broniliśmy i bronić nadal będziemy" - piszą burmistrzowie Zakopanego, przypominając interwencje, gdy krzyż był wymazywany na fotografiach i obrazach. "Tym bardziej musimy interweniować, gdy żąda się publicznie jego fizycznego usunięcia" - podkreślają autorzy listu.

Na koniec zaznaczają oni, że usunięcie krzyża nie poprawi bezpieczeństwa na szczycie, dlatego propozycja J. Hartmana jest odbierana "jedynie jako ideologiczny atak".

Na pytanie, czy krzyż na Giewoncie przyciąga pioruny i potęguje zagrożenie dla turystów, odpowiadali już także Apoloniusz Rajwa, taternik, emerytowany ratownik i przewodnik górski, oraz fizyk i popularyzator nauki, dziennikarz GN Tomasz Rożek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • seitz
  03.09.2019 11:50
  Wierza Eiffla też nie zabija. Jednak na wszelki wypadek proponuję usunąć ją z Paryża.
  doceń 23
 • Magda_B
  03.09.2019 13:39
  Magda_B
  Pan Hartman po prostu potrzebuje szumu wokół siebie, znalazł okazje by przypomnieć publiczności że istnieje, liczy na tzw. święte oburzenie. Wprawdzie kompetencji do oceny zjawisk fizycznych nie posiada, ale okazja jaka!
  doceń 28
 • Anonim (konto usunięte)
  03.09.2019 16:03
  Ja tam słyszałem że to głupota zabija. Zresztą skoro wini się Krzyż na Gubałówce, to trzeba też winić samochody co zabijają ludzi.
  doceń 11
 • Atimeres
  03.09.2019 19:08
  Utrwalił się takie fałszywy język w sprawie, że piorunochron czy cokolwiek wysokiego "ściąga" pioruna.
  Nieprawda. Te obiekty rozładowują napięcia elektryczne. Piorunochron jakby na sposób (częściowo) kontrolowany, a drzewa czy wywyższenia - niekontrolowany.
  Ale dlaczego bardziej uczeni o tym nie przypominają?
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama