Nowy numer 33/2019 Archiwum

Fakty i mity

Świeżo upieczona mama spotyka się z mnóstwem informacji na temat naturalnego karmienia. O to, które z nich są prawdziwe, pytam Jolantę Otrząsek, położną środowiskowo-rodzinną.

1. Wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu – fałsz

Niezależnie od tego, czy piersi są małe, czy większe, potrafią przy odpowiednim nastawieniu mamy wykarmić dziecko pełnowartościowym pokarmem. Wytwarza się on poprzez stymulowanie ssaniem brodawek, a jego ilość jest zawsze dostosowana do potrzeb dziecka.

2. Silny stres może doprowadzić do stopniowego zanikania laktacji – prawda

W silnie stresującej sytuacji matka jest zdenerwowana. To może zaburzać proces laktacji. Dziecko, wyczuwając nerwową sytuację, staje się podczas karmienia niespokojne. To też może zaburzać laktację.

3. Dużego noworodka nie da się wykarmić wyłącznie piersią – FAŁSZ

Wielkość dziecka po porodzie nie ma znaczenia. W pierwszych dniach życia żołądek malucha jest mniejszy i mniejsze są też jego potrzeby. Niezależnie od wagi dziecka po porodzie żołądek potrafi przyjąć około 5 ml pokarmu. Z czasem w trakcie regularnego karmienia ilość i jakość mleka matki w naturalny sposób jest dostosowana do jego potrzeb.

4. Pokarm jest „chudy”, niewystarczający dla dziecka – FAŁSZ

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL