Nowy numer 42/2019 Archiwum

„Avengers: Koniec gry” najbardziej kasowym filmem wszech czasów. Film Marvela bliski przekroczenia historycznej granicy

Film o zmaganiach Iron Mana, Kapitana Ameryki i innych komiksowych bohaterów Marvela w końcu zdetronizował „Awatara” i stał się najlepiej zarabiającą produkcją filmową w historii.

„Avengers: Koniec gry” wciąż można oglądać w kinach, jednak już dzisiaj wiadomo, że jest to najbardziej kasowa produkcja w historii. Film braci Russo zarobił ponad 2 miliardy 790 milionów dolarów. Drugi na liście wszech czasów „Awatar” zarobił ponad 2 miliardy 789 miliony dolarów. Trzeci „Titanic” - ponad  2 miliardy 187 milionów dolarów. Barierę 2 miliardów dolarów przekroczyły jeszcze: „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” i „Avengers: Wojna bez granic”. Czwarta częeść sagi o Avengersach bliska jest przekroczenia magicznej granicy 3 miliardów dolarów zarobku.

„Avengers: Koniec gry” tylko w weekend otwarcia zarobił 1,2 miliardy dolarów. W USA film wytwórni Marvela zdążył pobić rekordy sprzedaży jeszcze przed wyświetlaniem w kinach, gdyż w przedsprzedaży rozeszły się bilety za 140 milionów dolarów. Żeby przebić barierę 2 miliardów dolarów, „Avengers: Koniec Gry” potrzebował zaledwie 11 dni. Jeśli jednak uwzględnimy inflację, to film braci Russo znajdzie się dopiero na piąty miejscu. Pierwszy jest film „Przeminęło z wiatrem” z 1939 r, drugi „Awatar” z 2009 r., trzeci „Titanic” z 1997 r., a czwarty „Gwiezdne wojny” z roku 1977.

„Avengers: Koniec gry” jest też jednym z najdroższych filmów z historii. Obok efektów specjalnych, znaczną cześć budżetu stanowiły gaże aktorów. W obsadzie filmu z wytwórni Marvela wystąpiła aż czwórka laureatów Oscara: Michael Douglas, Brie Larson, Tilda Swinton i Gwyneth Paltrow. Obok nich zagrała też spora grupa, która może pochwalić się nominacjami do tej najważniejszej nagrody filmowej: Josh Brolin, Benedict Cumberbatch, Robert Downey Jr., Jeremy Renner i Mark Ruffalo.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji