Nowy numer 42/2019 Archiwum

CBOS: Polacy krytyczni wobec reakcji Kościoła na film Sekielskiego

Polacy krytycznie oceniają postawę Kościoła rzymskokatolickiego w okresie po ujawnieniu informacji dotyczących przypadków pedofilii wśród księży – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Niemal trzy czwarte badanych uważa, że powinna zostać powołana - zapowiadana przez władze - komisja badająca przypadki pedofilii - wynika z badań przeprowadzonych po opublikowaniu filmu „Tylko nie mów nikomu” w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

Badani w większości podejrzewają więc, że skala problemu pedofilii w Kościele jest raczej niedoszacowana niż przeszacowana. Dla większości z nich interpretacja mówiąca o ataku na Kościół rzymskokatolicki nie jest przekonująca, a jego działalność oceniają raczej krytycznie.

W przypadku wszystkich tych stwierdzeń obserwujemy podobne zróżnicowanie opinii. Główną rolę odgrywa orientacja światopoglądowa: opinie krytyczne wobec Kościoła częściej wyrażają osoby o poglądach lewicowych oraz rzadziej uczestniczące w praktykach religijnych.

To zróżnicowanie przekłada się także na różnice między potencjalnymi elektoratami głównych sił politycznych. Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz − w nieco mniejszym stopniu − ruchu Kukiz’15 znacznie częściej skłaniają się ku odpowiedziom przychylnym Kościołowi niż zwolennicy Platformy Obywatelskiej i Wiosny.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na kwestię ataku na Kościół rzymskokatolicki w Polsce: kontrnarracja mówiąca o próbie obniżenia autorytetu Kościoła i wprowadzenia zmian obyczajowych przekonuje znaczącą większość zwolenników partii rządzącej.

Respondenci są całkowicie zgodni, że księża, którzy dopuścili się wykorzystywania seksualnego małoletnich, powinni być w każdym przypadku odsunięci od pracy z dziećmi. Właściwie powszechna jest także opinia, że powinni oni być odsunięci od publicznego sprawowania kultu (z takim stwierdzeniem zgadza się 91% ankietowanych) oraz usunięci ze stanu duchownego (85%).

Zdecydowana większość ankietowanych (71%) jest zdania, że konsekwencje przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży powinni ponieść sami kapłani oraz ci biskupi, którzy ukrywali informacje na ten temat. Co siódmy (14%) uważa, że ukarani powinni zostać tylko duchowni, którzy dopuścili się tych czynów. Tylko 12% to zwolennicy rozszerzenia odpowiedzialności – na wszystkich biskupów (4%) lub nawet na cały Kościół katolicki w Polsce (8%).

Niemal trzy czwarte badanych (73%) uważa, że powołanie komisji badającej przypadki pedofilii − zapowiadane przez przedstawicieli władz państwowych − byłoby właściwą reakcją na ten problem. Przeciwnego zdania jest około jednej piątej (19%) respondentów.

Powołanie państwowej komisji śledczej popierają zarówno ci badani, którzy dobrze oceniają działalność Kościoła rzymskokatolickiego (71%), jak i oceniający ją źle (75%). Wyraźna większość ankietowanych skłania się ku opinii, że taka komisja – jeśli zostałaby powołana – powinna zajmować się przypadkami pedofilii nie tylko wśród księży, ale we wszystkich środowiskach. Takiego zdania jest ponad cztery piąte (83%) respondentów.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 czerwca 2019 roku na liczącej 1073 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 2 »

Zobacz także

 • Tomaszl
  09.07.2019 08:39
  Problem w tym, że wielu katolików (nie tylko księży czy biskupów) uważa, że dziś Kościół jest oblężoną twierdzą atakowaną nieustannie. Stąd zamiast naturalnej drogi ku świętości, drogi wiodącej przede wszystkim przez uznanie własnych win i pracę nad własnymi słabościami dziś wszędzie widzi się wrogów Kościoła.
  Tylko że taką drogą szły już kraje postkatolickie, a ostatni przykład Irlandii dobitnie pokazuje jak kończy się lekceważenie wewnętrznych problemów.
  doceń 30
 • xpp
  09.07.2019 09:16
  proszę pamiętać o proporcjach! bo to jest istota problemu. Księży dotyczy to w stosunku 1:300! a nie 1:3! i nie robić z "igły widły"! i nie traktować Sekielskich jako źródła objawienia (nieomylnego!)
 • gość
  10.07.2019 12:20
  Biskupi dziękowali Sekielskiemu za jego film. Tym samym "podziękowali" też m. in. za atak nożownika na księdza we Wrocławiu. Nie dziękuj jeśli nie wiesz jakie owoce dane działanie przyniesie. Nie składaj życzeń, jeśli nie wiesz, czy osoba, której składasz życzenia, swojego szczęścia nie buduje na cudzej krzywdzie.
  doceń 4
 • gość
  10.07.2019 12:32
  Ja czekam na film, który ukaże prawdę jak wyglądają zajęcia z deprawacji seksualnej w szkołach. Zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce (by porównać). Wtedy byłby szok i niedowierzanie. Trochę temat "liznęli" autorzy programu "Alarm" w TVP, ale to za mało. Choć już z tego programu dowiadujemy się jak naprawdę wygląda deprawacja seksualna w szkołach.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL