Nowy numer 30/2021 Archiwum

4 czerwca to zwycięstwo Polski

Dla posłów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego 4 czerwca 1989 roku zaczęła się polska droga do wolności i demokracji.

Zdjęcie przepustką do wygranej

- Bez tego zdjęcia z pewnością trudno byłoby wygrać wybory - zaznaczył J. Bujak. Chodziło o słynne zdjęcia kandydatów KO „Solidarność” z Lechem Wałęsą, które trafiły na plakaty wyborcze. - Kim bowiem ja byłem, kto mnie znał, zwykłego inżyniera z Gorzyc? Kiedy jednak ludzie zobaczyli Wałęsę, znanego wszystkim, reakcja była jedna. Te plakaty były naszą przepustką do parlamentu.

4 czerwca to zwycięstwo Polski   Jacek Bujak pokazuje historyczne zdjęcie z Lechem Wałęsą. Marta Woynarowska /Foto Gość

Drużyna Wałęsy, jak nazwano kandydatów KO, była pomysłem prof. Bronisława Geremka oraz reżysera Andrzeja Wajdy. Ludzie skupieni przy przywódcy „Solidarności” doskonale zdawali sobie sprawę z braku doświadczenia w prowadzeniu kampanii wyborczej oraz, co doskwierało jeszcze bardziej, pieniędzy.

- Jedyną szansą było stworzenie tzw. drużyny Wałęsy. Dlatego wszyscy kandydujący z KO udali się do Gdańska, gdzie w hali Stoczni Gdańskiej odbyła się sesja fotograficzna. Wałęsa musiał wówczas pozować kilkaset razy i uścisnąć dłoń kilkuset kandydatom. Co jakiś czas prosił o chwilkę przerwy, by mógł usiąść. My zaś staliśmy grzecznie w ogonku, czekając na swoją kolej - opowiadał z uśmiechem Jacek Bujak. Pan Jacek zachował i zdjęcie, i plakat, bo, jak podkreśla, dla niego są dzisiaj niezwykle cenną pamiątką.

A jak z perspektywy czasu ocenia 4 czerwca?

- Jestem zadowolony, bo moje oczekiwania z 4 czerwca 1989 roku, czyli wolnej, suwerennej, demokratycznej i samorządnej Polski spełniły się. Mamy wolne wybory do Sejmu i Senatu, mamy konstytucję, samorząd, należymy do NATO i Unii Europejskiej - podkreślił Jacek Bujak.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama