Nowy numer 42/2019 Archiwum

Leje

Leje! – kręcą głową niezadowoleni rodacy w tramwaju. Leje! – cieszą się rolnicy, którzy gorąco modlili się o deszcz. I jak tu dogodzić Janowi Kowalskiemu?

Tak źle i tak niedobrze.

Wróciłem właśnie z Zamojszczyzny, gdzie od dawna modlono się o deszcz. Susza sprawiała, że w lasach ogłaszano pogotowie przeciwpożarowe. Deszcz spadł i wielu rodaków zaczęło… narzekać.

Zawsze jest coś nie tak. Za ciepło, za zimno, zbyt mokro… Jak trudno podziękować za to, co przynosi codzienność. Nie czekać desperacko na zmianę, ale błogosławić. Nie dopuszczać do siebie goryczy.

Nie jestem chasydem. Nie żyję wedle dewizy Nachmana z Bracławia, nauczającego, że „smutek jest wygnaniem Bożej obecności”, ale ostatnio duże wrażenie robią na mnie słowa o tym, by wyrzucić z serca wszelką gorycz. Matka Teresa mawiała siostrom wychodzącym na ulice Kalkuty: „Jeżeli chcecie być szczęśliwe, nigdy nie dopuszczajcie do siebie goryczy. Jeżeli naprawdę oddacie się Bogu, w waszym „tak” zawarte będzie upokorzenie, porażka, sukces, smutek, ból. Kiedy zapominamy o tym «tak», w nasze serca wkrada się gorycz. Nigdy, ale to nigdy nie obrażajcie się, kiedy zostaniecie upomniane. Obrażanie się jest owocem dumy. Chcecie być szczęśliwe? Nie dopuszczajcie do siebie goryczy”.

Co pozostaje? Dziękczynienie. Trwanie w uwielbieniu. Niezależnie od okoliczności przyrody.

Czytam zapiski s. Faustyny z 22 maja 1937: „Dziś jest tak wielki upał, że trudny do wytrzymania, pragniemy deszczu, a jednak nie pada. Od kilku dni deszcz nie może padać. Kiedy spojrzałam na te rośliny spragnione deszczu, litość mnie ogarnęła i postanowiłam sobie odmawiać tę koroneczkę tak długo, aż Bóg spuści deszcz. Po podwieczorku niebo się okryło chmurami i spadł rzęsisty deszcz na ziemię. I dał mi Pan poznać, że przez tę modlitwę wszystko uprosić można” (Dz 1128)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Yanosh
  29.04.2019 20:43
  2 dni deszczu i... tragedia. Jak przestanie w kolejne dwa dni wszystko wsiąknie ! Już Pan Bóg wie co robi!
  doceń 1
 • Barba
  29.04.2019 20:54
  "Ześlij deszcz" - jak w pieśni Smitha
  doceń 1
 • Gość Marek
  30.04.2019 08:21
  Chasydzi... Znalazłem na stronie naszych braci w człowieczeństwie, buddystów taki wpis nt przyrody:
  doceń 0
 • Gość Marek
  30.04.2019 08:22
  Znowu "enter", żeby przejść do nowej linii. przepraszam. Wpis na stronie buddystów jest taki: "Generalnie można powiedzieć, że ten, kto rozumie zasadę współzależności wszystkich zjawisk, jest niejako zmuszony do troskliwego postępowania ze środowiskiem, w którym żyje. Jeżeli nasze otoczenie ulegnie degradacji, nasze życie stanie się bardzo uciążliwe, a może nawet w ogóle zaniknie." Brzmi dobrze, prawda?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji