Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Trzynastka. Nie taka pechowa

Troje dzieci ponad 90 lat temu ujrzało na pastwisku Kogoś, kto zmienił ich życie. O tym, co usłyszały, do dziś opowiada się niestworzone historie.

Po piąte: Słońce tańczy
Maryja obiecała Łucji, że 13 października uczyni cud, potwierdzający prawdziwość objawień. W ulewnym deszczu czekał na niego stutysięczny tłum. Avelino de Almeida, dziennikarz przepowiadający wielką medialną klapę, zdumiony notował: „Słońce przypomina srebrzystomatowy dysk i można patrzeć prosto na nie, bez żadnego wysiłku. Nie piecze ani nie oślepia. Ma się wrażenie, że właśnie dokonuje się zaćmienie. Na oczach zdumionych ludzi słońce zaczyna drgać; w sposób nigdy wcześniej nieoglądany i sprzeczny z prawami kosmosu porusza się gwałtownie i tańczy... Z piersi wiernych wyrwało się radosne: Hosanna!”.
Świat po raz pierwszy usłyszał orędzia.

Po szóste: Sensacja!
To jej szukamy w objawieniach. Śledzimy słowa, starając się odgadnąć „dzień i godzinę”. Możemy przegapić najważniejsze: słowa niewinnego, zapomnianego przez ludzi Boga. Słowa „nawróćcie się” nie są groźbą, lecz pełnym tęsknoty wołaniem: wróćcie do Mnie, jestem samą miłością. Fragmenty objawienia mówiące o wojnie czy błędach Rosji nie są straszakami, którymi Bóg grozi niegrzecznym dzieciom. Pokazują, jak wygląda świat, gdy wyrzuca się z niego źródło życia.

Po siódme: Pokrzywy
Pastuszkowie bardzo dosłownie potraktowali wezwanie do pokuty. Łucja notowała: „Bawiliśmy się zbierając chwasty, które gdy się je ściska w rękach, wydają trzask. Hiacynta urwała niechcący kilka pokrzyw, którymi się poparzyła. Czując ból, ścisnęła je jeszcze bardziej w rękach i powiedziała do nas: »Znowu coś, aby czynić pokutę«. Od tej pory czasami chłostaliśmy się pokrzywami po nogach”.

Po ósme: Krew
Z trzeciej tajemnicy fatimskiej: „Pod ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników”. – Pamiętam, jak odwiedzałem kościoły rumuńskie, gdzie kapłani oddawali za wiarę swe życie. Czułem się jak niegodny pielgrzym – wyjaśnia Daniel Ange. – Widziałem, jak chciano zabić Chrystusa, przebijając Jego ciało. Zaczyna się czas oczyszczenia: wielu księży będzie prześladowanych, wsadzanych do więzień na przykład dlatego, że powiedzą, że homoseksualizm jest sprzeczny z duchem Ewangelii. Nadchodzi era męczenników.

Po dziewiąte: Najmłodsi
Dwoje pastuszków Hiacynta i Franciszek zmarło wkrótce po objawieniach. Przed siedmiu laty beatyfikował ich Jan Paweł II. Zostali najmłodszymi błogosławionymi w historii Kościoła. Dwa lata temu dołączyła do nich ich kuzynka: Łucja. Zmarła… 13 lutego w wieku 98 lat.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza