Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zbuduj sobie Jeruzalem

Przepraszam, jak dojechać na Bugaj? – Na Bugaj to proszę jechać koło płaczących niewiast i drugiego upadku. Jesteśmy w miejscu, gdzie Judasz ostro oberwał parasolką, a biskup Wojtyła pił słoną kawę. A wszystko przez kleryków…

Nad Cedronem wyrosła olbrzymia kalwaria. Pierwsza tego typu w Polsce. Później jak grzyby po deszczu powstawały podobne: pacławska, wileńska, wejherowska. Zdaniem historyków sztuki, najpiękniejsza jest jednak kalwaria zbudowana przez Zebrzydowskich. Nic dziwnego, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.




Mały Piotrek Tokarski wspinał się na dróżki jako brzdąc. Dziś wraca tu jako o. Wiktor




Zadecydowały o tym walory krajobrazowe, kulturowe i artystyczne, niespotykane bogactwo architektoniczne i trwająca nieprzerwanie od wieków tradycja misteryjna. Do 40 kaplic, rozsianych na siedmiokilometrowych trasach, ruszyły tłumy. Dróżki Jezusa i Maryi krzyżują się ze sobą. Często do tego motywu nawiązywał Jan Paweł II. Wysnuwał alegorię nakładania się życia ludzkiego na życie Boga.
« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza