Nowy numer 2/2021 Archiwum

A sio!

Pomimo prowokującego tytułu niewiele jest w tej książce taniej sensacji. „Jezus i bestie” to bardzo mądra pozycja, a czytana cierpliwie, pozwala dojrzeć nasze własne wady, prywatne bestie.

Właśnie: bestie. Punktem wyjścia do rozważań Tomasza Gałuszki jest ewangeliczna scena, którą Marek zapisuje bardzo lakonicznie: Jezus „przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatana i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli”. Owe „zwierzęta” odczytywane były często w średniowieczu jako bestie, czyli „zwierzęta ukryte, dzikie”, i nadawano im znaczenie duchowe. Ludzie średniowiecza, obdarzeni myśleniem symbolicznym, sporządzali bestiariusze, w których uczono, jak te bestie pokonać.

Idąc tropem swoich współbraci dominikanów, takich jak Tomasz z Akwinu, Mistrz Eckhart, Henryk Suzo, o. Gałuszka pokazuje nie tylko, jak rozpoznać swoje własne bestie, ale również w jaki sposób z nimi walczyć. Po kolei przedstawia czternaście maszkar, takich jak: Uległość, Wykluczenie, Porównywanie się, Przemoc, Hipokryzja…

W jaki sposób walczyć z ta- ką bestią jak Narzekanie? Najpierw ją zdefiniować. Henryk Suzo pisał, że narzekanie zawsze prowadzi do grzechu; że jest modlitwą demonów i uwielbieniem demonicznym. Jak to rozumieć? Narzekanie mówi o tym, czego nie ma. Nie mam samochodu, nie mam większej pensji. Narzekanie to chwalenie braku, błogosławienie nicości, wpatrywanie się w pustkę. Odpowiedzią na narzekanie musi być dziękczynienie, czyli chwalenie tego, co jest.

Inna bestia to perfidna Pycha, która ciągle każe zastanawiać się człowiekowi, kim jest. Człowiek zakłada wtedy różne maski, przygląda się różnym odbiciom i mówi: to ja wygrałem mecz, to ja miałem najlepszy pomysł, to moja zasługa. Ja, ja, ja – wszyscy to znamy. Bronią przeciw Pysze są na szczęście inni ludzie. Trzeba ich dostrzec i głośno chwalić: to jego mądrość pozwoliła nam rozwiązać ten problem, to jej piękna wdzięczność zmieniła nasze nastawienie.

Tomasz Gałuszka OP zauważa, że bestie dobrze poznały zapach Jezusa i rozpoznają go w każdym, kto stara się iść śladami Mistrza z Nazaretu. W uwagach dominikanina czytelnik odnajdzie nie tylko ciepły dystans do samego siebie, taktowne poczucie humoru, ale także nienachalną, nienarzucającą się mądrość.

Marcin Cielecki

Tomasz Gałuszka OP
Jezus i bestie
Esprit
Kraków 2018
ss. 112   Tomasz Gałuszka OP Jezus i bestie Esprit Kraków 2018 ss. 112

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama