Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

Czytajmy „Przedwiośnie”

Literatura Lekturą Narodowego Czytania w 2018 r. zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. „Wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto ją przypomnieć i przeczytać” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Powieść Żeromskiego, opublikowana w 1924 r., przedstawia historię Cezarego Baryki, urodzonego i wychowanego w Baku, który przyjeżdża do odrodzonej po zaborach i I wojnie światowej Polski. Pisarz buduje losy bohatera na tle najważniejszych wydarzeń w odradzającej się II Rzeczpospolitej. Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” zaplanowano na 8 września.

Muzeum Ulmów w USA

Historia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie miało filię w Nowym Jorku, w prestiżowej lokalizacji na Manhattanie – zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Prof. Wojciech Roszkowski, komentując tę zapowiedź na antenie Polskiego Radia 24, powiedział, że utworzenie nowojorskiej filii musi być częścią szerszych działań opartych na polityce historycznej. – Łatwo jest oskarżać Polaków o udział w Holokauście, jeżeli nie zna się polskiej wersji historii II wojny światowej. Dlatego tak ważne są działania na szeroką i masową skalę – przekonywał historyk.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także