Nowy numer 14/2020 Archiwum

Franciszkanin nowym biskupem pomocniczym we Lwowie

O. Edward Kawa z krakowskiej prowincji franciszkanów został biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej - poinformowało w sobotę jego zgromadzenie.

O. Kawa mieszka na Ukrainie od dziewięciu lat. W tym czasie był delegatem prowincjalnym na Ukrainie, a od roku przełożonym klasztoru we Lwowie.

39-letni o. Kawa urodził się w polskiej rodzinie w Mościskach, tuż przy granicy z Polską. Ma troje rodzeństwa, w tym starszego brata franciszkanina.

Po maturze, w wieku 17 lat, poprosił o przyjęcie do zakonu franciszkanów. "W podaniu napisał, że chciałby za przykładem św. Franciszka, modląc się i pracując, służyć Bogu i ludziom w zakonie jako kapłan" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

W 1995 roku rozpoczął pierwszy rok formacji - postulat w Chęcinach k. Kielc. W latach 1996-1997 odbył nowicjat w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla i został dopuszczony do złożenia pierwszych ślubów zakonnych.

Kawa ukończył studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie, a następnie studia teologiczne w Petersburgu w Rosji. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 r.

Krakowska prowincja franciszkanów ma na Ukrainie pięć klasztorów: we Lwowie, Bołszowcach, Kremenczuku, Boryspolu i Maćkowcach. Pracuje w nich 17 zakonników; czterech kształci się w Polsce.

Archidiecezja lwowska obejmuje obwody: lwowski, iwanofrankowski, tarnopolski i czerniowiecki. Na jej czele stoi arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane