Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kierowca ratownik uhonorowany

W Krakowie wyróżniono dziś kierowcę MPK Stanisława Jóźwika, który uratował życie rowerzysty. Dzięki jego pierwszej pomocy medycznej mężczyzna, który stracił przytomność na przystanku autobusowym, powrócił do zdrowia.

Dzielny kierowca otrzymał listy gratulacyjne od prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i Zarządu MPK oraz gratyfikację finansową.

Pan Stanisław pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym od 7 lat. 31 marca kierował, jak zwykle, autobusem linii 232 kursującej z przystanku Dworzec Czyżyny do Goszczy.

- Ok. godz. 14.15 podjechałem na przystanek przy szkole w Prusach. Zobaczyłem tam rowerzystę z telefonem w ręku. Pisał prawdopodobnie esemesa. Myślałem, że będzie wsiadał do autobusu. Nie dał jednak żadnego znaku. W momencie gdy wyjechałem z przystanku, jeden z pasażerów krzyknął, by się zatrzymać. W tym bowiem czasie rowerzysta się osunął. Wysiadłem szybko z autobusu, żeby zobaczyć, co się stało. Zobaczywszy, że jest nieprzytomny i nie daje oznak życia, wróciłem do autobusu, wezwałem karetkę pogotowia, a potem znów podszedłem do mężczyzny, który zasłabł. Zacząłem razem z dwoma pasażerami robić sztuczne oddychanie. Okazało się pomocne. Gdy przyjechało pogotowie, udało się go przywrócić do życia. Słyszałem, że jest w dobrej formie - powiedział S. Jóźwik.

- Nasi kierowcy nie boją się udzielać pomocy medycznej w przypadku zasłabnięć. Mają za sobą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Do tego dzięki telefonowi alarmowemu zwanemu przez nas „czerwonym telefonem” można szybko zawiadomić o wypadku pogotowie ratunkowe - dodał Grzegorz Dyrkacz, dyrektor krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama