Nowy numer 50/2019 Archiwum

Ekumenizm na poczcie

Franciszek przyzwyczaił nas do decyzji budzących dysonans poznawczy. Kto spodziewałby się jednak watykańskiego znaczka z podobizną osoby, która nazywała papieża Antychrystem i bluźniercą?

Chodzi oczywiście o Marcina Lutra, którego wizerunek już wkrótce będzie powielany przez watykański urząd filatelistyczny. To jeden ze sposobów na świętowanie 500-lecia reformacji – wydarzenia, które wielu katolikom trudno oceniać inaczej niż krytycznie. Jan Paweł II mówił, że obok wielkiej schizmy ruch religijny Lutra był ciężkim grzechem, który doprowadził do podziału Kościoła. Jednocześnie Ojciec Święty prowadził jednak dialog z protestantami, a jednym z jego efektów było doprowadzenie w 1999 r. do podpisania wspólnej deklaracji katolików i luteran na temat nauki o usprawiedliwieniu. W ten sposób toczony od wielu lat spór teologiczny został zażegnany – nastały czasy ekumenizmu.

Taryfa ulgowa dla protestantów nie podobała się wszystkim. Pomimo tego z dążeń do jedności chrześcijan nie rezygnował także powszechnie uważany za konserwatystę Benedykt XVI. To właśnie do niego zwróciła się Światowa Federacja Luteran, prosząc o współpracę w zorganizowaniu okrągłego jubileuszu reformacji. Papież nie odmówił, wspominając o potrzebie szukania zbliżenia w łączności z Chrystusem, którego trzeba prosić o wskazówki i pomoc na przyszłość. Luterańscy liderzy odpowiedzieli, że cieszą się z każdego małego kroku, który przybliża chrześcijańskie wyznania do siebie, a chłodne przez kilkaset lat relacje robiły się coraz cieplejsze...

Rozmowy rozmowami, ale żeby od razu znaczek?! Paweł Lisicki stwierdził, że umieszczanie na nim podobizny Lutra jest w istocie podkopywaniem papieskiego autorytetu. Naczelny „Do Rzeczy” zwrócił uwagę, że do tej pory watykański urząd filatelistyczny produkował jedynie znaczki z wizerunkami świętych, a o tak dwuznacznych postaciach jak Luter nie mogło być mowy. Rzeczywiście wielu gorliwych katolików może uznać tę decyzję za co najmniej niezręczną. Paradoksalnie nie jest ona jednak żadną liberalną woltą, ale po prostu kontynuacją polityki prowadzonej przez poprzedników Franciszka, którzy notabene wydawali nam się znacznie bardziej konserwatywni od argentyńskiego kardynała.

Wniosek? W kontekście ekumenizmu dzielenie Kościoła na frakcje nie ma sensu. Można to zaobserwować także na polskim podwórku: nawet tak konserwatywny hierarcha jak abp Marek Jędraszewski otwarcie przyznał, że dążenie do jedności chrześcijan to absolutny priorytet. Przy okazji nabożeństwa w cerkwi katedralnej w Łodzi (ostatnia posługa duszpasterska kapłana przed objęciem urzędu metropolity krakowskiego) podkreślił: „Nasze świadectwo jest nie do końca wiarygodne dla świata, bo jesteśmy podzieleni (…) Mamy mówić językiem Bożego słowa, a przy tym nie wolno nam uprawiać tego, co znamy z historii, tzn. przerzucania się cytatami z historii – mechanicznie, bezdusznie, by kogoś pognębić, skłonić do tego, by poczuł się niżej”.

Warto mieć w pamięci powyższe słowa, rozmawiając z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich. Pomimo zaszłości historycznych przy odrobinie dobrej woli z obydwu stron jedność jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. W końcu łączy nas Chrystus.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka

Zobacz także

 • inny Gość
  26.01.2017 00:51
  skoro Watykan uhonorował Lutra, ciśnie się pytanie czy popiera takie pomysy Lutra jak polowanie na czarownice, podpalanie synagog czy nienawiść do Słowian
  doceń 11
 • śwjacenty
  26.01.2017 08:33
  Czy wiesz drogi "innyGościu", że polowania na czarownice odbywały się wg podręcznika pt: "Młot na czarownice" napisanego na zlecenie stolicy apostolskiej w XV w. podpalanie synagog i pogromy żydowskie były urządzane przez całe średniowiecze a nienawiść do Słowian to już chyba taka przypadłość historyczna u Niemców bez względu na wyznanie. Cesarz Henryk II, który zajadle zwalczał państwo Bolesława Chrobrego jest świętym Kościoła katolickiego.
 • PTaraski
  26.01.2017 10:00
  Tak sobie myślę, że tytuł artykułu powinien brzmieć "FAŁSZYWY EKUMENIZM NA POCZCIE", bo chodzi tutaj na pewno o coś, co absolutnie zdarzyć się nie powinno. Ale jest to dopust Boży pewnie dlatego, żebyśmy się w Kościele obudzili. Jak widać wierni już się budzą, znacznie gorzej jest z hierarchią.
  doceń 10
 • śwjacenty
  27.01.2017 15:41
  Panie "Sodalitiumpianum" napisał pan: "Trzeba pamietac, ze Luter odrzucil wszyskie dogmaty Kosciola i cala moralnosc". Niech pan nie kłamie, bo w ten sposób mąci pan w głowach niezorientowanym współbraciom i zasiewa niepotrzebna złość. Proszę udowodnić, że Luter wystąpił przeciwko wierze w narodzenie Pana Jezusa z Marii Dziewice, że wystąpił przeciwko wierze w boskość Syna Bożego, że wystąpił przeciwko wierze w Ducha Świętego, że zanegował zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, że zanegował potrzebę pokuty za grzechy i zachęcał do grzechu. Niech pan nie kłamie. Administratora forum proszę o weryfikowanie wpisów, bo ewidentne kłamstwa publikowane z cała powagą nie służą dyskusji, która powinna prowadzić do poznania prawdy a nie do podburzania ludzi.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji