Nowy numer 13/2020 Archiwum

Lesbijki bronią drukarza, który odmówił zrealizowania usługi organizacjom LGBT

Drukarz został oskarżony o dyskryminację przez środowiska LGBT. Podobna sytuacja miała miejsce w Łodzi.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w Kentucky, gdzie właściciel drukarni - Blaine Adamson - odmówił wydrukowania koszulek promujących Paradę Równości w Lexington. Drukarz, pomimo odmowy, wskazał inna drukarnię, gdzie usługę wykonano w tej samej cenie, w jakiej zostałaby zrealizowana w jego firmie. Pomimo tego spotkała go fala ostrej krytyki i oskarżenia o dyskryminację ze względu na orientacje seksualną.

Warto przy tym zaznaczyć, że prawo stanu Kentucky nie jest w tej sprawie jednoznaczne: z jednej strony zabrania odmowy wykonania usługi ze względu na narodowość, rasę, wyznanie lub podejmowanie praktyk homoseksualnych, z drugiej jednak zezwala na odmowę ze względu na treści sprzeczne z wyznawanymi przez usługodawcę wartościami.

Co ciekawe w obronie Adamsona wystąpiła para lesbijek - Kathy Trautvetter i Diane DiGeloromo - które również prowadzą drukarnię, tyle, że w stanie New Jersey. Ich zdaniem nie doszło do dyskryminacji i nie można zabronić drukarzowi wykonywania zawody w zgodzie z jego poglądami religijnymi i wyznawanymi wartościami.

Do podobnej sytuacji doszło w Polsce, gdzie drukarz z Łodzi odmówił wydrukowania materiału promocyjnego LGBT Business Forum. W sprawie na policji interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, na skutek czego obecnie przed sądem trwa proces drukarza. Rzecznika nie przekonał argument, że inne firmy poligraficzne chciały zlecenie zrealizować.

Łódzkiego drukarza bronią prawnicy Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

 • Gość
  18.01.2017 15:48
  Ciekawa rzecz. Na całym świecie do klubów wpuszcza się (lub nie wpuszcza) według widzimisię wykidajły, który ocenia ludzi po wyglądzie. Jakoś dotąd nikt nie słyszano, by ktoś niewpuszczony poczuł się dyskryminowany ze względu na wygląd i ciorał ochroniarza (lub klub) po sądach.
  doceń 7
 • Gość
  18.01.2017 17:59
  To znaczy, że rzecznik wydał wyrok, bo powinien bronić drukarza, a nie agresywnych tęczowych ludków.
  doceń 6
 • Kopyrda
  18.01.2017 22:53
  W stanie Michigan toczy sie sprawa stewardessy, muzulmanki, ktora odmowila podawanie alkoholu pasazrom, poniewaz kontakt z alkoholem jest sprzeczny z jej wartosciami religijnymi. Jesli wonol drukarzowil, wolno takze stewardessie.
 • Gość
  20.01.2017 01:19
  "Drukarz, pomimo odmowy, wskazał inną drukarnię..." To tak jakby sam wydrukował. Poprzez wskazanie innej drukarni zdradził swoje wartości, którymi się szczyci. Gdyby chodziło o aborcję, której lekarz odmawia wykonać i wskazuje innego mordercę, to to nie spowoduje, że ten pierwszy "nie zabił". Liczy się efekt końcowy, a nie to, że ja czegoś nie zrobię, ale znam kogoś, do kogo cię poślę, by to zrobił. Gdy chodzi o zlecenie zabójstwa lub kradzieży, to do więzienia idzie zarówno sprawca, jak i zleceniodawca morderstwa lub kradzieży. Tak samo to wygląda w sprawie owego drukarza.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji