Nowy numer 50/2018 Archiwum

Zmarł znany dominikanin

17 grudnia w nocy zmarł w poznańskim szpitalu Przemienienia Pańskiego w wieku 68 lat, po długiej chorobie znany duszpasterz, o. Tomasz Alexiewicz OP.

Tomasz Alexiewicz urodził się 30 października 1948 roku w Poznaniu w rodzinie znanego matematyka, prof. Andrzeja Alexiewicza. W trakcie studiów psychologicznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza czynnie działał w duszpasterstwie akademickim dominikanów, a po ich ukończeniu wstąpił do nowicjatu. Pierwsze śluby zakonne złożył 29 września 1974 roku, zaś 23 czerwca 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako duszpasterz akademicki w Poznaniu, gdzie założył Wspólnotę Odnowy Charyzmatycznej „Jerozolima”. W latach 1980-1981 sprawował Mszę św. podczas strajków studentów domagających się rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów a także w intencji osób więzionych za przekonania polityczne. Internowany w okresie 14-20.12.1981 w zakładzie karnym w Gębarzewie koło Gniezna. Z więzienia ojciec Alexiewicz wyszedł jeszcze przed Bożym Narodzeniem – dzięki interwencji arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego, ówczesnego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Następnie wspomagał osoby internowane i ich rodziny.

Jako duszpasterz współpracował z grupami Anonimowych Alkoholików, założył także ośrodek informacji o sektach. W latach 1992-2005 przebywał w klasztorze na warszawskim Służewie, gdzie był duszpasterzem akademickim i opiekunem wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Droga". W latach 2005-2016 przebywał w Szczecinie, a w 2016 powrócił do rodzinnego Poznania. Autor m.in. książek : „Rekolekcje z Całunem Turyńskim”, „Łaska bazuje na naturze”, „Wiara w pigułce, czyli sekty”.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  17.12.2016 12:29
  Pamiętam Go z okresu studiów w Poznaniu. Za swoją postawę cieszył się dużym szacunkiem i autorytetem wśród studentów. Nam, studentom matematyki, był szczególnie bliski jako syn profesora Alexiewicza.
  doceń 4
 • Gość
  17.12.2016 22:07
  Jak widać o.JAN GÓRA zbiera i kompletuje niebiańska ekipę na wieczną Jamna Lednica Hermanice i .... te ja nowe poznańskie Roraty
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy