Nowy numer 24/2018 Archiwum

Powitanie abp. Górzyńskiego

Już w tym tygodniu rozpoczną się uroczystości związane z ingresem abp. Józefa.

W Bałdach niedaleko Butryn odbędzię uroczyste powitanie abp. Józefa Górzyńskiego. Jest to historyczny zwyczaj - to właśnie w Bałdach od czasów Stanisława Hozjusza aż do Ignacego Krasickiego (ostatniego polskiego biskupa Warmii przed zaborami) odbywało się uroczyste powitanie biskupa wjeżdżającego uroczyście do swej diecezji. Bałdy, które leżą na granicy z Mazurami, stanowią bowiem „Wrota Warmii” i właśnie tutaj biskupi warmińscy przez wieki byli witani przez wszystkie stany warmińskie i obejmowali władzę nad diecezją. Dlatego też właśnie tutaj rozpoczną się uroczystości - odbędą się też w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie oraz Fromborku.

Plan uroczystości:

8 października

8.00 - wjazd abp. Józefa Górzyńskiego przez Wrota Warmii w Bałdach k. Butryn

11.00 - Msza św. w kaplicy zamkowej w Lidzbarku Warmińskim

12.00 - koncert z okazji 75. rocznicy urodzin abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego

15 października

11.00 - konkatedra św. Jakuba w Olsztynie, uroczysta Msza św. połączona z ingresem abp. Józefa Górzyńskiego

16 października

11.00 - katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, uroczysta Msza św. połączona z ingresem abp. Józefa Górzyńskiego

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama