Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przełamują lody obojętności

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbyła się gala konkursu "Lodołamacze 2016".

"Lodołamacze" to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.

Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby tych osób.

Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem, czynnie zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.

- Rozpoczynając naszą inicjatywę, zastanawialiśmy się jak powinna się nazywać. Wybraliśmy "Lodołamacz", bo to wielki statek, który jako pierwszy kruszy lód, a dopiero za nim podążają inni - wyjaśnia Monika Bugajewska-Tykarska, prezes Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, inicjator "Lodołamaczy".

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych przedsiębiorców, którzy mają świadomość, że prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie tylko przynosi korzyści ich firmom, ale również zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie w procesie rehabilitacji i integracji pełno- i niepełnosprawnych ma praca. 

- Po 11 latach możemy śmiało stwierdzić, że to słowo "Lodołamacz" nabrało cieplejszego wydźwięku. Obecnie oznacza każdego, kto już niekoniecznie przełamuje lody, bo jeżeli chodzi o zatrudnianie osób niepełnosprawnych, sytuacja na rynku pracy się poprawiła, ale każdego, kto jest wzorem do naśladowania. To właśnie ci pracodawcy przekonują innych, że nie ma się czego bać i warto łączyć biznes z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. W końcu są to pełnowartościowi ludzie i pracownicy - mówi prezes FAZON.

Organizatorzy podkreślają, że chcieliby, aby idea konkursu zainteresowała również pracodawców, którzy z problematyką zatrudnienia osób niepełnosprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są wspaniałymi pracownikami, zaangażowanymi w sprawy firmy.

- Dzisiaj nagradzamy kolejnych "Lodołamaczy", przez te wszystkie lata zgromadziliśmy sporą armadę tych wszystkich "statków" i wzorów do naśladowania. Mamy również nadzieję, że nasza inicjatywa sprawi, że coraz więcej pracodawców będzie zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, a dzięki większej ilości ofert, te ostatnie chętniej wkroczą na rynek pracy - podkreśla M. Bugajewska-Tykarska.

"Lodołamacze" to cykliczna impreza, która odbywa się od 2006 r. W tym roku przypadła 11. edycja gali.

Pomorscy pracodawcy, nagrodzeni za zatrudnianie osób niepełnosprawnych:

kategoria - zatrudnienie chronione:

I miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem

II miejsce – Atut Sp. z o.o. z Gdyni

III miejsce – PPHU Duet Sp. Jawna z Człuchowa

kategoria - otwarty rynek:

I miejsce – EURO-WENT Sp. z o.o. z Gdańska

II miejsce – Constans Group Edyta Kryszkiewicz z Gdańska

III miejsce – Progres Sp. z o.o. Sp. K z Gdańska

Wyróżnienie: Andrzej Wójcik Kancelaria Radców Prawnych z Gdyni

kategoria - instytucja:

I miejsce – Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry "Fosa" z Gdańska

II miejsce – Fundacja Indywidualnego Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Progresja ze Słupska

Wyróżnienie: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w Gdańsku i Fundacja Prawo dla Obywateli z Gdyni

Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe: "Lodołamacz Specjalny" przyznano Beacie Wachowiak-Zwara oraz "Super Lodołamacza" dla Fundacji Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy