Nowy numer 14/2020 Archiwum

Dół

Donald Turbitt opowiada o owocach uwielbiania Boga w sytuacjach beznadziejnych.

Marcin Jakimowicz: Historia sprzed kilkunastu miesięcy. Czwartek: Twoja córka dowiedziała się, że ma niezwykle złośliwego raka. Piątek: taki sam werdykt usłyszała żona. Twoja pierwsza reakcja ?

Donald Turbitt: To nie był dobry dzień.

Wpadłeś w panikę?

Nie. Na tyle znam serce Boga, by nie wpadać w panikę. Wiem już, że jeśli On wprowadza cię w dolinę, to jedynie po to, by później cię wywyższyć i jeszcze obficiej obsypać błogosławieństwem. W przeszłości przeżywałem wiele tragedii, ale w ostateczności wszystko zawsze wychodziło mi na dobre.

Wszystko?

Tak. Jednym z moich ulubionych cytatów są słowa: „Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” (Rz 8,28). Życie pokazało mi, że to czysta prawda.

Tyle że choroba nowotworowa wydaje się ostatnią sytuacją, w której można uwielbić Boga

Moja mama, chrześniacy i krewni umierali na raka, więc wiem, o czym mówisz. Za każdym razem jednak Bóg wyprowadzał z tych przeklętych sytuacji dobro. Opowiem ci świeżą historię. O moim wnuku. W chwili gdy dowiedział się o chorobie babci, postanowił zapuścić włosy. Po to, by je ofiarować, gdy ta będzie po chemii. Nieprawdopodobny gest. Mój wnuk na co dzień mieszka w Hollywoodzie. Pracuje w reklamie, przy filmie. Powiedział mamie, że będzie starał się o rolę w filmie pełnometrażowym. Odpowiedziała, że nie bardzo chce, by to robił, ale dała mu wolną rękę. Sama zaczęła modlić się o to, by zagrał kiedyś rolę Jezusa. Dwa tygodnie później poszedł na casting. Komisja zobaczyła wysokiego, prawie trzydziestoletniego mężczyznę z długimi włosami i orzekła: „Zagrasz Jezusa”. W ubiegłym miesiącu na okładce „National Geographic” można było zobaczyć Jezusa w koronie cierniowej. To mój wnuk. Grał główną rolę w filmie, który emitowała telewizja. I już nie ścina włosów.

Pierwszą reakcją na problem, zawirowania, depresję jest narzekanie. Ty nie narzekasz?

Dziś już nie. Nie wypowiadam głośno słów narzekania, bo wiem, że słowa mają moc. Wiem też, jak ważne jest to, co mówi się w dolinie. Kiedyś narzekałem, ile wlezie, i nie wyszło mi to na dobre. Gdy zaczynasz szemrać, narzekać, wydłuża się proces twego uzdrowienia, dłużej czekasz na odpowiedź Boga, na Jego łaskę. Dlaczego? Bo gdy narzekasz, to tak naprawdę mówisz Bogu: „Wiem lepiej od Ciebie, co jest dla mnie dobre”. A ja trochę żyję na tym świecie i wiem już, że nie jestem od Niego mądrzejszy.(śmiech) Dlaczego niezwykle ważne jest to, co mówisz w dolinie? Bo jeśli zaczynasz narzekać, podcinasz sobie skrzydła i zabijasz nadzieję. Jeśli nie masz nadziei, nie rodzi się w tobie wiara, a bez wiary nic nie zmieni się na dobre. Jeśli dobrze znasz serce Boga, wiesz, że zawsze jest nadzieja. On jest twoim Ojcem, jest dobry, chce dać ci wszystko. Co z tego, że diabeł dał mojej żonie i córce raka, skoro wszechmogący Bóg jest w stanie wyciągnąć z tego dobro? Diabeł jest zły, ale mój Bóg jest dobry i większy niż wszystkie demony świata. Nie gwarantuje mi, że moja żona będzie żyć, ale mówi: „Donald, jeśli Mnie kochasz, wszystko będzie dobrze. Zaufaj!”.

„Stół dla mnie zastawiasz na oczach mych wrogów” – mówi psalm. Bóg zaprasza nas na ucztę i każe patrzeć na to demonom?

Tak! To dla nich ogromna kara. Jedną z najgorszych tortur dla demona jest to, że musi patrzeć na to, jak Bóg jest dla nas dobry i jak nam usługuje. Za każdym razem, gdy przechodzimy jakąś próbę, nie powinniśmy upadać, ale stawać się silniejszymi.

Każda próba jest po coś?

Tak. Każda dolina jest po to, by Bóg mógł cię jeszcze wyżej wynieść.

Czytaj dalej na następnej stronie


W najbliższych dniach Donald Turbitt odwiedzi Polskę. Szczegóły na: http://mezczyzni.net

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • gut
  15.11.2019 12:57
  `Ciałem można się dzielić, ale duszą zdecydowanie nie.
  `Valérie Tasso
  doceń 0
 • gut
  15.11.2019 18:49
  "Istniał tylko jeden chrześcijanin i ten umarł na krzyżu."
  Friedrich Wilhelm Nietzsche
 • gut
  15.11.2019 18:50
  "Ten, kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży."
  Leonardo da Vinci
  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  16.11.2019 18:14
  Co jest? Konkurs na cytaty?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji