Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kraik

Ten odcinek sponsoruje literka "i".

Wiecie, ilu piłkarzy grających w zawodowych klubach (II i III ligi…) ma półtoramilionowa Irlandia Północna? Czterdziestu. Ilu mieszkańców ma Islandia? 329 tysięcy. Wiecie, czego potrzebowała w ostatnim meczu Republika Irlandii, żeby awansować? Wygrać z Włochami. Zrobili to w 88. minucie po meczu, w którym jak sfora wściekłych wilków osaczali zdumionych Włochów.

Wszystkie trzy drużyny awansowały.  

Nie bez rozrzewnienia wspominam lekko pogardliwe komentarze Tomasza Hajty wobec piłkarzy Irlandii Północnej w meczu z Polską.

I to jest cudowne w piłce nożnej, że tak niewielkie kraje przy nieprawdopodobnej mobilizacji i pasji zarówno piłkarzy, jak i kibiców mogą wywalczyć coś więcej niż honorowe porażki. Reprezentacje „warte” mniej niż kilka procent „wartości” Ronaldo na boisku są lepsze od potentatów z gwiazdami w składzie.

Euro 2016 jest świętem. Dla starego kibica -  takiego jak ja - mistrzostwa są więcej niż zabawą. Wzruszenia: radość, duma, jedność narodów. Oczywiste przynajmniej trzy wątki teologiczne: zbawienie, wspólnota, łaska. Rzeczy nie do opisania tu.

Przy okazji - widzimy jak na dłoni: Europa jest piękna i różnorodna. W tym właśnie jej urok. I jeszcze jedno widzieliśmy: jest taki kraj, który chciał to europejskie święto zepsuć. Ale już nie będzie dalej grał.

Teraz będą po kolei odpadać. Jak daleko zajdzie Polska? Oby do finału. A jeśli będzie finał Polska-Niemcy? U nas, na malutkim Śląsku Opolskim, mówi się w takiej sytuacji: i tak wygrają „nasi”.

Więc niech żyje każdy mały kraik! Taka gra słów - po irlandzku „craic” to zabawa, świętowanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy