Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zmarł kard. Franciszek Macharski przejdź do galerii

Były metropolita krakowski miał 89 lat. Zmarł dziś o godz. 9.37. O jego śmierci poinformował ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej.

Do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego kard. Macharski trafił w niedzielę 12 czerwca. Sakramentu namaszczenia chorych swojemu poprzednikowi udzielił wtedy kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przyszły kardynał i pasterz diecezji krakowskiej urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował także teologię we Fryburgu w Szwajcarii.

29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego krakowskiego poprzednika - papieża Jana Pawła II, a jego uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.

W latach 1979-1994 kard. Franciszek Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Na emeryturę przeszedł w 2005 roku, a jego następcą został ówczesny abp Stanisław Dziwisz. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

- Ksiądz kardynał do dziś posługuje nam tym, kim jest, swoją cichą, ale mocną i znaczącą obecnością w naszym Kościele. Ksiądz kardynał ciągle nam posługuje, bo wyzwala w nas dobro - mówił o tym etapie życia kard. Macharskiego bp Grzegorz Ryś, podczas jubileuszu 65-lecia święceń kapłańskich byłego metropolity.

W ostatnich latach emerytowany metropolita krakowski doznał już dwóch poważnych urazów. W 2011 roku trafił do szpitala w związku z pęknięciem kości miednicy. Dwa lata później - w grudniu 2013 roku - kardynał upadł i złamał nogę. Konieczna była operacja.

Przypominamy znakomity wywiad kard. Macharskiego dla GN: Nie kłócę się z Bogiem

Kardynał Dziwisz o kardynale Macharskim (dzień po operacji): Kard. Dziwisz o kard. Macharskim

Papież Franciszek odwiedził kardynała, będąc w Polsce na ŚDM: Papież u kard. Macharskiego w szpitalu

Ks. prał. Andrzej Fryźlewicz, osobisty sekretarz kard. Macharskiego: Zawsze służył najbardziej potrzebującym

Kard. Kazimierz Nycz o kard. Macharskim: Jestem przekonany o jego świętości

Kardynał Gulbinowicz wspomina zmarłego: Żyliśmy w przyjaźni

Kardynał Dziwisz w liście do wiernych archidiecezji: Niech aniołowie zawiodą go do raju

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • andrzej
  02.08.2016 16:11
  Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie. Nasz Drogi Kardynale, odpoczywaj w Bogu. "W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś..." DZIĘKI CI ZA CAŁE TWOJE ŻYCIE I ŚWIADECTWO
  doceń 1
 • milagros
  02.08.2016 16:42
  wieczny odpoczynek racz mu dac panie a swiatłosc wiekuista niechaj mu swieci na wieki niech aniołowie zaprowada kardynała do niebios bram
  doceń 1
 • Santo subito
  02.08.2016 16:47
  Santo subito!!!
  doceń 1
 • GOŚKA
  02.08.2016 16:49
  Co Jego spotkało,to Nas nie minie, on już jest w domu, My jeszcze w gościnie.Weczny odpoczynek racz mu dać Panie,niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama