Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Misjonarka i lekarze

Pierwsza jedzie do Kamerunu, drudzy będą przez miesiąc leczyć i szkolić w szpitalu w Bagandou w Republice Środkowej Afryki.

  Szpital w Bagandou
Archiwum Wydziału Misyjnego
Do Bagandou, gdzie znajduje się szpital prowadzony przez diecezję tarnowską, pojechali 1 kwietnia lekarze posłani przez Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej.

Wspólnie z Izabelą Cywą, pełniącą obowiązki dyrektora szpitala w Bagandou, zaplanowano projekt medyczny mający na celu poprawę poziomu zdrowia miejscowej ludności Republiki Środkowoafrykańskiej oraz wykonanie programu edukacyjnego ukierunkowanego na podniesienie kwalifikacji medycznych personelu medycznego szpitala w Bagandou.

– Zaplanowano wykonanie trzydziestu zabiegów chirurgicznych: dwie operacje w ciągu dnia, przez piętnaście dni roboczych, szczególnie operacji tarczycy i innych niezbędnych operacji oraz szkolenia teoretycznego i praktycznego dla personelu medycznego szpitala w Bagandou – informuje wydział misyjny tarnowskiej kurii.

Zabiegi operacyjne będą wykonywać doktor Paweł Sobieszczuk oraz doktor Katarzyna Cybula przy asyście pielęgniarzy oraz felczera, posiadających kompetencje do wykonywania zabiegów chirurgicznych w szpitalu.

Szkolenie teoretyczne będzie obejmowało wykłady, seminaria i ćwiczenia dostosowanych do potrzeb oraz poziomu personelu.

  Małgorzata Pietrucha jedzie do Kamerunu
Archiwum Wydziału Misyjnego
Osobą odpowiedzialną za szkolenie teoretyczne, jak również za realizację całego projektu jest doktor Emilia Bylicka.

– Na podobnej misji przebywał w Bagandou lekarz stomatolog Konrad Rylski, w marcu prowadził tamtejszy gabinet dentystyczny. Gabinet został otwarty w naszym szpitalu dzięki urządzeniom stomatologicznym, które wcześniej kontenerem przybyły z Tarnowa do Bagandou – dodają pracownicy wydziału.

Z kolei do pracy w Kamerunie została posłana misjonarka świecka Małgorzata Pietrucha, pochodząca z parafii w Przyszowej.

– Pani Małgorzata będzie pracować w Bertoua w szkole dla dzieci głuchoniemych prowadzonej przez tarnowską misjonarkę Ewę Gawin. Będzie zajmować się prowadzeniem zajęć praktycznych w klasach integracyjnych wśród dzieci z różnymi upośledzeniami, rehabilitacją ruchową dzieci niepełnosprawnych oraz współpracą w organizacji zajęć dydaktycznych – informuje wydział misyjny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama