Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tak czcimy niepodległość

Dziesiątki imprez, biegów, marszy i wystaw na 11 listopada w Warszawie.

O 11.11 z okolic Ronda Radosława wystartuje XXVII Bieg Niepodległości, w tym roku poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". Ubrani w białe i czerwone koszulki uczestnicy, biegnąc, stworzą "żywą" flagę narodową. Bieg objął honorowym patronatem IPN.

Z okazji Święta Niepodległości chętni będą mogli zwiedzić gmach Sejmu, m.in. galerię sali posiedzeń, kuluary czy Salę Kolumnową. Będzie także prezentowana multimedialna wystawa o życiu Józefa Piłsudskiego i najciekawsze eksponaty z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W Sali Kolumnowej zaplanowano recitale pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grze terenowej "Szlakiem orła" i warsztatach z wykonywania kokard narodowych. Edukatorzy IPN przybliżą zaś zwiedzającym symbolikę godła i barw narodowych.

Muzeum Historii Polski uczci święto 10. Przystankiem Niepodległość. W jego ramach odbędzie kryminalna gra miejska "Tajemnica skrytki" odnosząca się do autentycznych wydarzeń z międzywojnia. Będzie też gra "Drogi do wolności" - najmłodsi, wykonując zadania z odnalezionej przez dziadka książki, poznają okres poprzedzający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W Bibliotece UW dla dzieci przygotowano także adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał". Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach zaplanowanych na 11.00, 13.30 i 16.00 odbędą się warsztaty plastyczne.

Będzie też możliwość zwiedzenia wystawy "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska "Bostonka" ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.

Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert "Zaginiona partytura... Karol Kurpiński". Podczas koncertu zostanie zaprezentowane prawykonanie nieznanego utworu K. Kurpińskiego - Mszy na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. Oryginalne nuty utworu odnalazł w Nowym Jorku publicysta i założyciel emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania Piotr Jegliński.

Na program koncertu złożą się też utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chausson i Jacquesa-Alphonse’a de Zeeganta. Wystąpią podczas niego soliści, m.in. Olga Pasiecznik, Alicia Nafe, Enrico Casari i Janusz Olejniczak. Towarzyszyć im będą Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Hulencourt Soloists Chamber Orchestra.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy