Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Ale wiocha! - najciekawsze wsie w Polsce

Najpierw 100 wsi wskazała organizacja Polska Sieć Rozwoju i Odnowy Wsi. Następnie zespół naukowców z polskich uczelni wyższych (geografowie, ekonomiści, urbaniści, architekci) wziął pod uwagę 39 elementów atrakcyjności – układ przestrzenny, zabytki, funkcjonowanie czy oferty turystyczne wsi. Po specjalnej inwentaryzacji w terenie, zakwalifikowano do programu 50 wsi.

Swołowo - w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - uzyskało uznanie za sprawą Muzeum Kultury Ludowej oraz bazy noclegowej.

Program utworzony pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma skupiać wsie interesujące pod względem dziedzictwa kulturowego, liczby zabytków oraz wyróżniające się ładem przestrzennym. Kluczem tworzenia sieci jest takie zaprezentowanie walorów miejscowości, by wywołać wrażenie opowieści i w ten sposób zapewnić turystom satysfakcję z pobytu w ciekawym miejscu.

Sieć Najciekawszych Wsi nawiązuje do programu „Najpiękniejszych Wsi“ realizowanego w wielu krajach Europy, zamierzającego zapobiec procesowi utraty pierwotnego charakteru wsi, wyludniania się, trudności z utrzymaniem infrastruktury. Nie chodzi jednak o urządzanie skansenów, lecz takie zagospodarowanie potencjału miejscowości, by były przyjazne dla mieszkańców i gości z zewnątrz.

Co ciekawe, polski pomysł nie jest dokładną kopią zagranicznych, na przykład francuskiej Sieci Najpiękniejszych Wsi Francji. W polskiej wersji przeniesiono punkt ciężkości z kwestii wizualnych na inne wartościowe aspekty wiejskości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL