Nowy numer 50/2018 Archiwum

Śląsk czeka na Syryjczyków

22 chrześcijan z ogarniętej wojną Syrii dotrze lada dzień do aglomeracji górnośląskiej.

To pięć syryjskich rodzin. W Chorzowie zamieszkają w lokalu przygotowanym przez działającą tam Chrześcijańską Fundację "Wiara-Nadzieja-Miłość", zajmującą się wcześniej głównie osobami wykluczonymi. W Świętochłowicach - w lokalu udostępnionym przez Kościół Wolnych Chrześcijan. W Katowicach - u świeckiej osoby.

Na terenie województwa śląskiego ewakuowani Syryjczycy znajdą też mieszkanie w Żywcu. Jeszcze większą pomoc zaoferował syryjskim chrześcijanom sąsiedni Śląsk Opolski, gdzie znalazło się dla nich około 50 miejsc - więcej niż to jest potrzebne dla pierwszej grupy uchodźców. Tam w akcję Fundacji "Estera" - ściągającej Syryjczyków do Polski - dynamicznie włączyły się lokalne Stowarzyszenie "Libertus" i Caritas Diecezji Opolskiej.

Ewakuacja lada dzień

W tej chwili 168 Syryjczyków czeka na ewakuację do Polski w Bejrucie, stolicy Libanu. Dostali się tam szosą z Damaszku, która jeszcze była przejezdna. Jeśli i ona zostanie zablokowana, ludziom dobrej woli będzie już bardzo trudno ocalić życie kolejnym syryjskim chrześcijanom.

Mirabella Luszawska mówi o pomocy Syryjczykom na sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej   Mirabella Luszawska mówi o pomocy Syryjczykom na sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej Przemysław Kucharczak /Foto Gość Tych, którzy wpadają w ręce bojowników Państwa Islamskiego, czeka bowiem rzeź. Islamiści w okrutny sposób mordują nawet małe dzieci chrześcijan. Przed poderżnięciem gardeł gwałcą kobiety, a głowy chrześcijańskich mężczyzn zatykają na płotach. Nie darowują życia nawet tym, którzy ze strachu wyrzekają się Jezusa.

- Musimy pomóc w Syrii komukolwiek się da, a w pierwszej kolejności ratować tych najbardziej prześladowanych - apeluje Mirabella Luszawska, śląska koordynator Fundacji "Estera".

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • irek11
    05.07.2015 13:18
    Jestem jak to było określone w artykule z tego jednego małego zboru protestanckiego .Uważam że pomagając tym uchodźcom robimy to czego uczy nas słowo Boże o podaniu kubka zimnej wody. Gdzieś tam tez jestem zaangażowany w pomoc sprowadzenia Chrześcijan z Syrii i myślę ze jest to porostu tak oczywiste ,zachęcam do pomocy bo warto zakończę taką znaną myślą '' Uczmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą pozdrawiam :)
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy