Nowy numer 24/2021 Archiwum

Rymkiewicz nie chce 100 tysięcy

Jarosław Rymkiewicz odmówił przyjęcia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. 100 tys. zł miasto przeznaczy na stypendia dla młodych literatów.

To się jeszcze nigdy nie zdarzyło, w żadnej z ośmiu edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. 24 kwietnia, podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej, wyłoniono tegorocznych laureatów. Jury - pod przewodnictwem prof. Andrzeja Z. Makowieckiego w składzie: Janusz Drzewucki, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk oraz Rafał Skąpski - nagrodziło Andrzeja Stasiuka za książkę „Wschód” (Wydawnictwo Czarne) i Urszulę Kozioł za tomik poezji „Klangor” (Wydawnictwo Literackie). W kategorii „literatura dziecięca” medalami i nagrodami pieniężnymi wyróżnione zostały: Anna Piwkowska (nagroda w wysokości 20 tys. zł za tekst) i Emilia Bojańczyk (nagroda w wysokości 20 tys. zł za ilustracje) za książkę „Franciszka” (Fundacja Zeszytów Literackich). Jury wręczyło również nagrodę w kategorii „Edycja warszawska” za książkę „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków" (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego).

Nagrodę w najważniejszej kategorii „warszawskiego twórcy” otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta nie pojawił się jednak na gali, która odbyła się 24 kwietnia w gmachu Biblioteki Narodowej, odmawiając przyjęcia wyróżnienia i nagrody w wysokości 100 tysięcy złotych. W Telewizji Republika poeta tłumaczył, że nie chce wyróżnienia od miasta, którym rządzi Hanna Gronkiewicz-Waltz, zwłaszcza „po jej zachowaniu po katastrofie w Smoleńsku”. - Wypisuję się z tego państwa, to nie jest moje państwo, nie chcę mieć z nim nic wspólnego. To jest państwo niewolników Rosji i Niemiec. Państwo wolnych Polaków jest w naszych marzeniach - stwierdził.

Jarosław Marek Rymkiewicz jest warszawiakiem z urodzenia. W stolicy przeżył pierwsze pięć lat dzieciństwa przed wojną, czas okupacji i powstania. Powrócił do Warszawy dopiero w roku 1965. Dziś mieszka w Milanówku. 80-letni poeta uważany jest za literackiego patrona prawicy. W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Poeta, historyk literatury, eseista, tłumacz, dramaturg, powieściopisarz wydał kilkanaście tomów wierszy i kilkanaście książek eseistycznych, w tym „powieściowe encyklopedie” poświęcone Leśmianowi i Słowackiemu. Za tom wierszy „Zachód słońca w Milanówku” otrzymał w 2003 r. literacką Nagrodę Nike.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to kontynuacja przedwojennej tradycji. Pierwszy w historii nagrodę otrzymał Władysław - syn Adama Mickiewicza w 1926 roku. Ostatni raz przed wojną dostał ją Leopold Staff. W tym roku do nagrody zgłoszono 370 tytułów. Tytuł „Warszawski twórca” do tej pory trafił do: Julii Hartwig, Tadeusza Konwickiego, Wiesława Myśliwskiego, Janusza Głowackiego i Eustachego Rylskiego.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze