Nowy numer 43/2020 Archiwum

Związane z modlitwą

Opolskie więźniarki uplotły prawie 4 tysiące różańcowych „dziesiątek”.

Współpraca więźniarek z aresztu w Opolu z Diecezjalną Fundacją Ochrony Życia trwa od połowy lat 90. Panie robią na drutach wełniane sweterki, kamizelki czy czapeczki. Produkują w ogromnych ilościach maleńkie pantofelki z pomponikami, które stały się symbolem troski o życie, a od kilku miesięcy robią także różańce ze sznurka. Jak to się zaczęło?

- Najpierw takie różańce nauczyła się robić s. Francesca, która pracowała wtedy w Domu Matki i Dziecka. To ona pojechała do aresztu, żeby pokazać tę technikę dwóm paniom, a one nauczyły zaplatania kolejne więźniarki - opowiada ks. Jerzy Dzierżanowski, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, prowadzącej Dom Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach.

- Z 12-metrowego kawałka sznurka powstaje cały różaniec, a na „dziesiątkę” potrzeba go 2 metry - opowiada pani Agata, jedna z więźniarek, która po pracy zasiada do zaplatania. - Kto tylko zaczyna u nas robić te różańce, to robi, robi, i nie przestaje - dodaje z uśmiechem.

Piękne, intensywne kolory mienią się w oczach, gdy panie wysypują swoje dzieło na stolik w bawialni Domu Matki i Dziecka. To tu w czwartkowe popołudnie (16 kwietnia) przywiozły ręcznie wykonane ubranka, pantofelki i właśnie różańce.

- Wiążemy je z modlitwą w intencji ochrony życia, chociaż jeszcze nie zdecydowaliśmy, komu będziemy je wręczać - przyznaje ks. Jerzy Dzierżanowski.

- Robienie tych różańców to dla wielu z nas forma terapii, zajęcie, które pozwala się wyciszyć. Doszłyśmy do takiej wprawy, że różyczki różańcowe powstają jedna za drugą w palcach, gdy oglądamy kolejny odcinek serialu - opowiadają panie.

Wprawne dłonie wyczarują „dziesiątkę” w 20-25 minut. Te, które dopiero się uczą, potrzebują dwa razy więcej czasu.

Więcej o wieloletniej współpracy więźniarek z Diecezjalną Fundacją Ochrony Życia w jednym z kolejnych wydań „Gościa Opolskiego”.

 

Związane z modlitwą   S. Anna z Domu Matki i Dziecka prezentuje jeden z podarowanych przez więźniarki sweterków Anna Kwaśnicka /Foto Gość Związane z modlitwą   Ks. Jerzy Dzierżanowski pokazuje pantofelki zrobione na drutach przez panie z aresztu w Opolu Anna Kwaśnicka /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama