GN 24/2021 Archiwum

Teresa od Jezusa bliżej ołtarzy

Kończy się diecezjalna faza procesu procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), karmelitanki bosej.

Proces rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej w 2007 r. Jego zamknięcia dokona 24 kwietnia o godz. 9 kard. Stanisław Dziwisz w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Po formalnym zakończeniu etapu diecezjalnego akta procesu zostaną przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

- Była m.in. związana z Krakowem. Urodziła się w Stróżach k. Zakliczyna. W 1620 r. wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Krakowie, gdzie otrzymała imię Teresa od Jezusa. Po okresie formacji i złożeniu ślubów została mistrzynią nowicjatu, następnie przeoryszą i fundatorką klasztoru we Lwowie, a potem w Warszawie, gdzie zmarła w 1652 r. w opinii świętości - mówi o. dr Szczepan Praśkiewicz, karmelita bosy, postulator procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. - Doświadczyła głębokich przeżyć duchowych. Jej autobiografia mistyczna do dziś przyciąga uwagę teologów duchowości i mistyki chrześcijańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama