Nowy numer 24/2021 Archiwum

Czerwonoarmiści spoczną na cmentarzu

Późnym latem ciała żołnierzy radzieckich zostaną ekshumowane z mogiły w centrum miasta i trafią na cmentarz komunalny.

Szczątki żołnierzy Armii Czerwonej z dziewięciu miejsc Małopolski, w tym z grobu przy Alejach Wolności w Nowym Sączu, zostaną przeniesione na kwaterę wojskową znajdującą się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. - Proces ekshumacji dotyczy 9 miejsc (na terenie 7 gmin). Oprócz Nowego Sącza, groby żołnierzy Armii Czerwonej znajdują się także w gminach: Wieliczka, Lipnica Wielka, Jabłonka, Mogilany, Mszana Dolna i Tymbark - informuje Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

O dacie przeniesienia poinformował wojewoda małopolski Jerzy Miller w liście do posła Arkadiusza Mularczyka.

- Złożenie szczątków wszystkich ekshumowanych żołnierzy Armii Czerwonej w mogile na kwaterze wojennej znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, planowane jest na przełomie sierpnia i września - zapowiedział wojewoda.

Z apelem o ekshumację szczątków żołnierzy zwrócił się niedawno do wojewody Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

"Przyrzeczenie dokonania tego otrzymaliśmy na publicznej wspólnej konferencji prasowej Pana z Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa dr Andrzejem Kunertem i prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem w dniu 11 grudnia 2012 r. Stwierdzamy, że niestety jesteśmy zwodzeni kolejnymi terminami, niedotrzymywanymi od kilku lat" - napisali sygnatariusze Porozumienia.

Kontrowersje wokół pomnika czerwonoarmistów narastały w ostatnim czasie. Podczas demonstracji we wrześniu 2014 roku pomnik został oblany farbą. Interweniowała policja. Zatrzymano wówczas trzy osoby.

Realizacja inicjatywy przeniesienia szczątków żołnierzy oraz rozebrania pomnika wdzięczności Armii Czerwonej trwa już od 20 lat.      

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama