Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ruszają wielkanocne procesje konne

Ten malowniczy zwyczaj, wciąż żywy w okolicach Raciborza i Olesna, warto zobaczyć.

Tradycyjnie, w Wielkanoc bądź w Lany Poniedziałek, w rejonie Olesna, Raciborza i w Żędowicach odbywają się Procesje Konne.

To bardzo rzadki zwyczaj, pielęgnowany jedynie w niektórych częściach Śląska, u nas znany od lat w kilku miejscowościach. Organizują je między innymi mieszkańcy Pietrowic Wielkich, Bieńkowic czy Raciborza – Sudołu.

Wybrani jeźdźcy z modlitwą i wielkanocnymi pieśniami ruszają na pola trzymając w dłoni sztandary proszą Boga o błogosławieństwo dla danej miejscowości, po czym uroczyście, często odprowadzani przez mieszkańców, wychodzących im na spotkanie i przyjezdnych, wracają do świątyni. Gdzieniegdzie zamiast przy kościele objazd kończy się wyścigiem w polu i poczęstunkiem.

W Niedzielę Wielkanocną 5 kwietnia konne procesje wyruszą sprzed kościoła na pola w rejonie oleskim: w Biskupicach – wyjazd o godz. 14.30, w Sternalicach o 12.30 i w Kościeliskach o 14.30.

Na południu, w okolicach Raciborza tzw. „krzyżocy” lub „krzyżoki” będą objeżdżać pola w Poniedziałek Wielkanocny 6 kwietnia. W Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich i w Raciborzu-Sudole procesje rozpoczną o godz. 13. Tego samego dnia o 14.00 procesja konna wyruszy też w Żędowicach (pow. Strzelce Op.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama