Nowy numer 19/2021 Archiwum

Trójkąt w Hali Stulecia

W ramach Trójkąta Weimarskiego spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Miejscem spotkania była Hala Stulecia.

Grzegorz Schetyna, Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius rozmawiali przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie, ale również o rozbrojeniu z arsenału nuklearnego Iranu.

G. Schetyna wyjaśniał, że Europa nie może uciekać od największych problemów i przekonywał o wsparciu dla reform na Ukrainie, zaznaczając, że pomoc ta powinna być ciągła. MSZ Niemiec przyznał, że porozumienie z Mińska nie są doskonałe i dodał, że celem państw europejskich jest doprowadzenie do wyborów na Ukrainie. Podkreślił niezbędność przeprowadzenia w tym kraju reform wewnętrznych.

Drugą poruszoną kwestią były zasady na jakich zostanie podpisane porozumienie nuklearne z Iranem (przyp. red. ma to się stać 30 lipca 2015 r.) Jego założenia zostały ustalone w czwartek w Lozannie (czytaj więcej TUTAJ).

Ministrowie mówili o tym, że są za wykorzystaniem energii atomowej w celach pokojowych. Zaznaczyli jednak, że Iranowi trzeba zabronić posiadania broni atomowej i jednocześnie zadbać o dobre relacje tego kraju z sąsiadami.

MSZ Francji, Laurent Fabius, mówił również o terroryzmie. Zaznaczył, że dotyczy on każdego z nas, tak jak to było w Tunezji.

Owocem spotkania jest list Trójkąta Weimarskiego do Feredici Mogherini, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Jaka jest treść korespondencji ministrowie nie chcieli zdradzić. G. Schetyna zaznaczył, że najpierw jego treść powinna poznać adresatka.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama