Nowy numer 23/2021 Archiwum

Noc rodzenia się Kościoła

Co roku w katedrze na Wawelu, podczas Wigilii Paschalnej, dorosłe osoby przyjmują chrzest, bierzmowanie i po raz pierwszy w pełni uczestniczą w Eucharystii przystępując do Komunii Świętej.

Obecnie do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej przygotowuje się 10 osób, jednak w Wielką Sobotę przystąpiły do nich tylko 4. Powód jest prosty - każdy ma swoją "godzinę", dlatego pozostali jeszcze przez jakiś czas pozostaną w katechumenacie, by lepiej poznać Jezusa.

Przygotowaniem katechumenów zajmują się krakowskie siostry jadwiżanki wawelskie, czyli siostry ze Zgromadzenia św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

- Towarzyszeniem ludziom dorosłym w drodze ku spotkaniu z żywym Jezusem nie zajmujemy się tylko my, siostry, bo same nie dałybyśmy rady. Pomagają nam osoby świeckie, ponieważ naszą misją jest także dzielić się naszym charyzmatem z innymi - tłumaczy s. Adelajda CHR.

W związku z tym istnieje Studium Katechumenalne pod patronatem Instytutu Liturgicznego w UPJPII, gdzie osoby świeckie i konsekrowane kształtują swoją wiarę i przygotowują się do posługi wobec szukających Chrystusa. Po dwóch latach takiego przygotowania stają się bardziej świadomymi świadkami wiary zarówno wobec katechumenów, jak i osób, z którymi spotykają się na co dzień, i które np. mają problem z przeżywaniem swojej wiary, z relacją z Bogiem.

Noc rodzenia się Kościoła   Jadwiżanki wawelskie w archidiecezji krakowskiej istnieją od 1990 r. Archiwum jadwiżanek wawelskich - Ludzie kończący studium sami dojrzewają w wierze i uczą się rozmawiać o tym z tymi, którzy tego potrzebują. Lepiej wtedy potrafią dostrzegać związek wiary osobistej z Słowem Bożym, przynależnością do Kościoła i Jego nauczaniem - opowiada s. Adelajda.

W tym roku w Wigilię Paschalną, w noc "rodzenia się Kościoła", jadwiżanki wawelskie już po raz 26. przeżywały ze swoimi podopiecznymi najważniejszy moment w ich życiu - ponowne narodzenie w wodach Chrztu Świętego i umocnienie Duchem Świętym w bierzmowaniu. Przez wszystkie lata przygotowały do tego duchowego wydarzenia blisko 200 katechumenów. Było też dużo osób, które zostały ochrzczone w dzieciństwie, ale dopiero po latach przygotowywały się do pierwszej spowiedzi, Komunii Świętej lub tylko do bierzmowania. Zdarzały się też osoby (także w tym roku) ze wspólnot niekatolickich, które po odpowiednim przygotowaniu pragnęły wyznać wiarę w Kościele Katolickim i zostać do niego w pełni włączone.

- Chrzest katechumenów zawsze przeżywamy jako coś wyjątkowego i nowego. Wigilia Paschalna jest bowiem wspaniałą nocą rodzenia się Kościoła, jego duchowego wzrostu i budowania się wspólnoty. Tej nocy na całym świecie do Kościoła zostaje włączonych bardzo wiele osób i warto o tym mówić - przekonuje s. Adelajda, która w Zgromadzeniu Sióstr Św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego posługuje od samego początku, czyli już 26. rok.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama