Nowy numer 24/2021 Archiwum

Silny wiatr w Małopolsce

Wichura zrywała dachy i łamała gałęzie drzew. Fatalna pogoda może się utrzymać do dzisiejszego wieczora.

W Półwsi w powiecie wadowickim - jak informował portal wadowice24.pl - silny podmuch zerwał 25 mkw. dachu. Z kolei w podkrakowskiej Rząsce drzewo zawaliło się na samochód osobowy, którym podróżowała 4-osobowa rodzina. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

To tylko niektóre ze skutków wiejącego w Małopolsce silnego wiatru. W sumie strażacy interweniowali w związku z załamaniem pogody ponad 150 razy.

Według wydanego przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzeżenia, taka pogoda może się utrzymywać do dzisiejszego wieczora. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu" - napisano w komunikacie dla województwa małopolskiego.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że "wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości" - przestrzega na swojej stronie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze