Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dziś czcimy Maryję jako Bożą Rodzicielkę

W ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia i pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki oraz Światowy Dzień Pokoju.

Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica).
Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga. Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.

W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień papież corocznie kieruje do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-26).


 

« 1 »

Zobacz także

 • Michał
  01.01.2015 12:50
  Przez wieki w tym dniu obchodzono Święto Obrzezania Pańskiego (Stary Testament mówi, iż chłopców należy obrzezać w 8 dniu po urodzinach, więc w przypadku Jezusa wychodzi to właśnie dzisiaj). Dawniej w posiadaniu Kościoła był nawet napletek Jezusa (jeden z kilkunastu oryginałów), ale zaginął. Szkoda.
  doceń 1
 • saherb
  01.01.2015 15:12
  Modlitwa o pokój dla narodów

  (Matka Boża prosi o odmawianie tej modlitwy każdego dnia)

  O Jezu, przynieś mi pokój.

  Przynieś pokój mojemu narodowi
  i tym wszystkim narodom,
  które są rozdarte na skutek wojny i podziałów.

  Zasiej ziarna pokoju
  pośród tych zatwardziałych serc,
  które innym zadają cierpienie
  w imię sprawiedliwości.

  Obdarz wszystkie dzieci Boże Łaskami,
  żeby mogły zyskać pokój,
  tak aby miłość i zgoda mogły rozkwitać,
  i aby miłość do Boga zatriumfowała nad złem,
  i aby duszom zostały zaoszczędzone
  demoralizujące fałszerstwa,
  okrucieństwa i złe ambicje.

  Niech pokój zapanuje wśród tych,
  którzy swoje życie poświęcają
  Prawdzie Twojego Świętego Słowa,
  a także wśród tych, którzy Cię w ogóle nie znają.

  Amen.
  doceń 0
 • refleksja
  01.01.2015 16:55
  Dzisiaj mamy przede wszystkim IMIENINY PANA JEZUSA (obrzezanie).
  Komu tak bardzo zależy na zepchnięciu Pana Jezusa na drugi plan?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama