Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tuż-tuż...

W ostatnim tygodniu Adwentu Jezus mówi nam w Wielkich Antyfonach: JUTRO PRZYJDĘ! I wcale nie chodzi tu o Boże Narodzenie. Czujesz ciarki na plecach?

Od 17 grudnia wbiegamy na ostatnią prostą Adwentu. Jeśli ktoś jeszcze nie podjął wysiłku adwentowej przemiany serca, to już najwyższy czas! Bardzo mocno mówi nam o tym Pan Bóg przez liturgię Kościoła przeznaczoną na ten okres. Szczególne miejsce mają tu tzw. Wielkie Antyfony, będące antyfonami przed Magnificat w nieszporach.

Ich teksty, zaczerpnięte ze starotestamentalnych proroctw, zaczynają się od łacińskich słów: O Sapientia (Mądrości); O Adonai (Panie); O Radix (Korzeniu); O Clavis (Kluczu Dawida); O Oriens (Wschodzie); O Rex (Królu); O Emmanuel. Wszystkie razem są przejmującym wołaniem o powtórne i ostateczne przyjście Pana Jezusa.

Co ciekawe, pierwsze litery oryginalnych, łacińskich antyfon, czytane w kolejności od ostatniej do pierwszej, tworzą krótkie i mocne zdanie: "Ero cras" - to znaczy "Jutro przybędę". Aż ciarki po plecach przechodzą. Jezus obiecuje nam to, na co cały czas czekamy. I to najlepsza wiadomość, jaką możemy otrzymać. Czy wobec takiej zapowiedzi Jezusa mogę być obojętny?

Posłuchaj Wielkich Antyfon:

Pieśni adwentowe - Mądrości która.
Miłosierdzie Boże

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także