GN 3/2021 Archiwum

W Bolesławcu bez podatków!

Od stycznia bolesławianie nie będą płacili podatku od nieruchomości - zdecydowali 29 października radni Bolesławca. Zwolnieniem objętych będzie około 12 tys. mieszkańców miasta. To jedyny taki przypadek w Polsce.

Władze Bolesławca tłumaczą, że taka decyzja przyczyni się do spadku liczby osób wyjeżdżających na stałe z miasta.

- Od jakiegoś czasu obserwujemy stały proces migracji mieszkańców do sąsiednich gmin. Ograniczenie tego zjawiska leży w interesie miasta - mówi Agnieszka Gergont, rzeczniczka prezydenta miasta.

- Podjęta uchwała zwiększy atrakcyjność miasta pośród potencjalnych nowych mieszkańców. Może również spowodować napływ kolejnych inwestorów i powstanie nowych miejsc pracy.

Zwiększenie liczby mieszkańców to większe dochody dla miasta, wynikające z wpływów z podatku dochodowego w nowym miejscu zamieszkania. To z kolei przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Miejskiej Bolesławiec - wyjaśnia A. Gergont.

Jednocześnie radni podkreślają, że zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy tylko i wyłącznie tych budynków mieszkalnych lub ich części, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz wszystkich gruntów pozostałych.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości ma być także zachętą do kupowania działek budowlanych i budowania domów jednorodzinnych. Uzasadnieniem podjętej uchwały jest także dobra - zdaniem radnych - sytuacja finansowa gminy i spadek zadłużenia. Kiedy uchwała wejdzie w życie, Bolesławiec będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie działa takie prawo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama