Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polacy 
na Wyspach

W Kościele każdy człowiek jest u siebie, ale też każdy ma prawo wyrażać wiarę w swoim języku, kulturze i formach pobożności. 
O Polakach i Kościele w Wielkiej Brytanii 
z ks. prał. Stefanem Wylężkiem, 
rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii 
rozmawia
 ks. Tomasz Jaklewicz.

Czy nie brakuje tutaj polskich księży? 


Dzisiaj mam tylu księży, że wystarczy ich do posługi w ośrodkach, które działały wcześniej, i w kilku, które utworzyłem w ostatnich latach. Czekam na decyzję miejscowego biskupa w sprawie otwarcia nowych punktów duszpasterstwa. Do mnie należy sygnalizowanie, że w danym miejscu mieszkają Polacy, i dlatego proponuję zorganizowanie dla nich duszpasterstwa. Kiedy taka możliwość się pojawia, pukam do biskupów w Polsce i proszę o księży. Pewną nowością są parafie polsko-angielskie. Czyli polski ksiądz odprawia po polsku dla wspólnoty Polaków i jest zarazem proboszczem normalnej parafii angielskiej. Kościół tutejszy będzie potrzebował takiego wzmocnienia. 


Jakie są problemy duszpasterskie związane typowo z emigracją?


Nasze parafie są personalne. Np. na Devonii nikt nie mieszka w pobliżu, wszyscy przyjeżdżają, czasem z daleka. Mamy 5 Mszy św. w niedzielę, w których uczestniczy ok. 1400 ludzi. Odległości są przeszkodą, ale oczywiście życie parafii nie może się ograniczać do niedzielnej Mszy św., działa sporo różnych grup i wspólnot. Leżą mi na sercu ponadparafialne spotkania Polaków. Mamy trzy doroczne polskie pielgrzymki: do Aylesford, gdzie jest klasztor karmelitów związany ze św. Szymonem Stockiem i z objawieniami szkaplerza, do Holywell w Walii i do Walsingham, najważniejszego w Anglii centrum kultu maryjnego. Mamy trzy spotkania w Laxton Hall, dwie godziny samochodem od Londynu. Tam jest dom dla seniorów oraz 30 hektarów łąk i lasu. Urządzamy w tym miejscu Święto Rodziny na Zesłanie Ducha Świętego. Mamy także polski Dzień Dziecka. W ubiegłym roku było na nim 4 tysiące dzieci, głównie uczących się w sobotnich szkołach polskich. W tym roku odbędzie się on 21 czerwca. I kolejne wydarzenie to Boże Ciało, któremu w tym roku będzie przewodniczył kard. Nycz. Ważne jest to, żeby Polacy spotykali się też w takiej dużej wspólnocie. Obserwuję, że ci, którzy w Polsce byli związani z jakimiś ruchami, np. z oazą, z odnową czy innymi, na emigracji są motorem napędowym tych inicjatyw. Na polskie Msze chodzi około 80 tysięcy ludzi. Jeśli przyjąć, że Polaków jest ok. 800 tysięcy, to daje to 10 procent. Pytanie, gdzie reszta? Działa na Devonii szkoła ewangelizacji (Szkoła Maryi), która się spotyka i szuka nowych pomysłów. Okazją do ewangelizacji są spotkania przy udzielaniu sakramentów. Wysyłamy do Polski rocznie od 2 do 3 tysięcy dokumentów w sprawie małżeństw. Młodzi ludzie tu mieszkają, przygotowują się do małżeństwa, ale na ślub jadą do Polski i potem tu wracają.


Jak wygląda sprawa polskich mediów?


Najstarsza gazeta „Dziennik Polski” ma wielkie trudności w utrzymaniu się na rynku. Jest duża konkurencja gazet polskich rozdawanych za darmo, finansowanych tylko z reklam. Wychodziła kiedyś katolicka „Gazeta Niedzielna”, ale upadła. Mamy Katolickie Radio Londyn w internecie. Bardzo mi zależy, żeby powstało formacyjne pismo dla Polaków. Marzyłoby mi się, żeby „Gość Niedzielny” miał wkładkę dla parafian Misji Polskiej. Musimy przekonać do tego świeckich i księży. Byłoby o czym pisać. 


Papież Franciszek mówił polskim biskupom podczas wizyty ad limina, że powinni bardziej dbać o emigrację. 


Około 19 milionów Polaków żyje poza ojczyzną i potrzebują oni stałej opieki duszpasterskiej. Po abp. Szczepanie Wesołym, który przez wiele lat zajmował się emigracją, było pięciu biskupów oddelegowanych do tych spraw. Brakowało więc ciągłości. A oni wszyscy byli jednocześnie biskupami w swoich diecezjach. Ostatnio bp Wiesław Lechowicz został oddelegowany tylko i wyłącznie do posługiwania emigracji. Jest nadzieja, że będziemy mieli biskupa, który poświęci się w całości dla tej „największej polskiej diecezji” na świecie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

 • wojtek303
  04.07.2014 11:45
  wojtek303
  Oczywiście, że łatwiej jest się modlić w swoim języku i tworzyć wspólnotę z ludźmi z tego samego kraju, kultury.
  Ale chrześcijaństwo ma też swoje zadania, uważam, że misja katolicka powinna zacząć bardziej zachęcać do integracji z miejscowym Kościołem. Papież wzywa nas do nowej ewangelizacji i Polacy na emigracji muszą zacząć używać daru języków i dzielić się swoją wiarą nie tylko z Polakami, ale ze wszystkimi.

  To nie jest łatwe zadanie, ale po to dał nam Pan Bóg ten dar mieszknia w innych krajach by dzielić się wiarą ze wszystkimi którzy tam mieszkają, a nie tworzyć swoje grupy i cieszyć się, że na msze po polsku przychodzi więcej ludzi.
  doceń 1
 • M.R.
  05.07.2014 10:41
  Z prostej statystyki wynika, że na jednego księdza przypada 8700 potencjalnych parafian zgrupowanych na ogół w parafiach personalnych. (Terytorialne istnieją, ale to ciągle wyjątki od reguły, co o tyle dziwne, że wszystkie inne nacje w tutejszym Kościele katolickim rozwiązują sprawę raczej odmiennie, sądząc po narodowościach lokalnych duszpasterzy i proboszczów.) To jak to jest, że ja na Mszy nie widziałem nigdy więcej niż 100 osób, podczas, gdy w moim mieście, ostrożnie licząc mieszka tyle właśnie przybyszów z kraju? Przybyszów, którzy nie integrują się z miejscowym środowiskiem, tylko najczęściej żyją w językowych i kulturowych gettach? Kościół wg mnie świadomie, systematycznie i planowo pomija problem emigracji sezonowej (pracownicy na farmach, zwykle ludzie poniżej 35 roku życia, najczęściej w przedziale 17 - 25 lat). Ci 2 - 6 miesięczni, czasem wieloletni pracownicy kontraktowi na farmach są pozbawieni jakiejkolwiek pomocy duszpasterskiej. A problemy mają. To specyficzna forma życia, wziętego w nawias, czasem na lata. Z kraju przyjeżdża co roku, ostrożnie licząc 250 - 300 tys. młodych osób. Cokolwiek robili w kraju, na farmie zanika całkowicie ich życie religijne. Są to grupy liczące od ok. 100 do ponad 1000 osób na jednej farmie, która stanowi całkowicie zamknięte getto, skryte przed otoczeniem, w większości z kraju, a jeśli z innych demoludów, to na ogół też katolicy. Chciałbym by to było jasne - choć nie znam nikogo, kto pracując na farmie korzystałby z Mszy w niedzielę, to nie oznacza to, że na farmach nie żerują miejscowe sekty. Wręcz przeciwnie. Nie spotkałem też farmera, który utrudniałby pracownikom życie religijne na farmie, choć stara się nie afiszować swoimi pracownikami przed sąsiadami. Wręcz przeciwnie, traktują to zwykle jako wartość dodatnią i ułatwiają każdemu kto zechce prowadzenie działalności, nazwijmy to tak "duszpasterskiej" na farmach, udostępniając lokale. Ale, gdziekolwiek byłem, zainteresowanie ze strony księży lokalnych, lub duszpasterzy polskich było zerowe. Co do lokalnych, się nie wypowiadam, co do polskich - zwykle ksiądz w niedzielę objeżdża parafie, ok. 200 - 300 km, sprawując Eucharystię. W porze urlopowej, gdyby chciał zorganizować i objechać kolejne wspólnoty, jego jurysdykcji podlegałoby wtedy ponad 11 tys. potencjalnych parafian, choć podejrzewam, że na farmach, z racji ich specyfiki, frekwencja na Mszy byłaby dużo wyższa niż ten 1 %.
  Jeśli chodzi o szkółki polskie i Macierz Szkolną i inne w/w inicjatywy, to, to wszystko jest w zaniku (z bardzo nielicznymi wyjątkami) i wynika z ogólnego braku zainteresowania przybyszów z kraju nad Wisłą jakąkolwiek ponadindywidualną aktywnością. Przybysze z kraju ani się nie integrują, ani nie biorą udziału w jakimkolwiek życiu wspólnotowym. Nie znam np. NIKOGO, kto mieszkając tu nawet i 10 lat, uczestniczyłby w lokalnych wyborach, referendach, czy konsultacjach społecznych, które prowadzone są bardzo szeroko i dotyczą wielu aspektów codziennego życia jak: rozkład jazdy, trasy i ceny biletów autobusów, działalność szkół, policji i lokalnych samorządów, funkcjonowanie wielu instytucji - od toalet publicznych po pomoc prawną i językową. W corocznych paradach organizowanych i finansowanych przez lokalne samorządy Polacy nie uczestniczą, choć burmistrz długo i wylewnie dziękował ostatnio za wkład jaki wnoszą w miasto, w którym mieszkam "nasi kochani muzułmanie", a którym była tematycznie poświęcona ostatnia parada. Zaprezentowali się na niej wszyscy i weterani wszystkich wojen i lokalne kółka zainteresowań, orkiestry, skauci i wszystkie wspólnoty religijne, w tym jeden transwestyta i dwóch gejów (więcej tego typu osobników w mieście się nie ukształtowało, ale może dzięki temu też dostali owację). Przybyszów z polski w tym nie ma, podstawowy problem kogoś, kto przyjechał z kraju i jest (a takich młodych, bardzo młodych ludzi teraz właśnie spotykam najczęściej) 3 dni - tydzień brzmi: co robić, żeby się nie narobić, a jak najwięcej zarobić? Prowadzenie rozmowy na tym poziomie niczego istotnego nie wnosi, co gorsza, nawet ci, którzy utknęli tu na lata i nauczyli się już ciężko pracować, ograniczają się zwykle do spraw finansowych. Przybysze z kraju przynoszą ze sobą wszystkie krajowe problemy i patologie współżycia społecznego i pracy. Ktoś, kto się wychował w INNYM systemie i nie integruje się z tutejszym, nie jest w stanie pracować i funkcjonować tu normalnie. Stąd to życie w getcie, za najniższą płacę w bardzo ciężkiej i źle opłacanej pracy. Stąd też się bierze niechęć Anglików do przybyszów z kraju nadwiślańskiego. Środowisko polskie jest całkowicie zdezintegrowane i wykorzenione, stąd zupełnie inne wyzwania duszpasterskie stojące przed duszpasterzami, niż te, które czekają na nich w kraju. Wątpię, by ci, którzy przyjeżdżają byli na nie w jakikolwiek sposób przygotowani. Często jest tak, że Kościół angielski zgłaszając jakieś propozycje, czy oczekiwania, wobec braku jakiejkolwiek reakcji, w końcu sam podejmuje pewne decyzje i inicjatywy za Polaków. Tutejsza kultura nie pozwala ani na krytykę, ani na wtrącanie nosa w cudze sprawy, ale skoro inicjatywa jest w końcu przejmowana z zewnątrz, świadczy to o, nie wyrażanej być może werbalnie, ale jednak, pewnej ocenie sytuacji. Jak są w tutejszym społeczeństwie postrzegani przybysze z kraju? POWIEM TO DOBITNIE - CHODZI O NAJŚWIEŻSZĄ, A NIE POPRZEDNIE FALE EMIGRACYJNE. Być może jest to efekt systemu wychowawczo - szkolnego i stanu obecnej świadomości i kultury krajowej - jako tutejsi pariasi, sytuowani poniżej białego Murzyna. Taką murzyńskość wykształciła w swoich obywatelach obecna elyta krajowa przez ostatnie 25 lat. Jeśli jest jakaś praca, której nikt inny nie weźmie i w trakcie której nie będzie się buntował warunkami, w jakich przyszło mu pracować, to jest to przybysz z kraju nad Wisłą. (Choć oczywiście jego głównym marzeniem przez cały czas będzie, żeby nic nie robić i mieć kasę.)
  Co mogę powiedzieć ze swojego punktu widzenia o duszpasterstwie emigracyjnym? Dobrze, że jest.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL